Yunan basını: Türk İHA’sı ile Yunan helikopteri Ege’de çarpışmanın eşiğine geldi

Türkiye’nin insansız hava araçları (İHA) kullanımı yabancı basında özellikle de Ege Denizinde ciddi sorunlar yaşanan Yunanistan’ın ilgisini çekmeye devam ediyor.

Yunan basınına yansıyan son olayda, Türkiye’ye ait bir İHA’nın Yunan Donanmasına ait helikopterle çarpışmasının son anda engellendiği kaydediliyor.

Savunma haberleri ile tanınan E-Amyna internet sitesi, Yunan Donanmasının harbe hazırlık durumunun test edildiği Parmenia-19 tatbikatı esnasında yaşanan olayın, Türkiye’nin İHA teknolojisinin Yunanistan için ciddi tehdit olduğunu aktardı.

Olayın, Tuk Donanmasına ait firkateynden Yunan tarafına yapılan “Türk karasularına yaklaşıyorsunuz” uyarısı sonrasında yaşandığını belirtiliyor. Türk Donanmasının uyarısını dikkate almayarak tatbikata devam edildiği, Yunan gemisinden kalkan iki AB-212 ve S-70’ın da manevralara katıldığı bu esnada iki İHA’nın Yunan helikopterlerine yaklaştığını fark edildiğini yazan haber sitesi, helikopter pilotlarının ani manevralarıyla çarpışmanın engellendiğine dikkat çekti.

İHA’arın varlığı nedeniyle uçuş rotasını ve değerlerinin dışına çıkan helikopterlerin daha alçaktan uçmak zorunda kaldıkları bu durumun da kaza riskini artırdığı ifade edildi.

Türkiye’nin Ege Denizinde gittikçe artan İHA varlığının kalıcı bir durum haline gelmeye başladığını iddia eden E-Amyna, Yunanistan’ın şu ana kadar karşı hamle geliştiremediğini de ekledi.

1967 İsrail-Arap savaşına dikkat çeken site, Israil savaş uçaklarının ani saldırı öncesinde yıllarca Mısır hava savaşını ihlal ettikleri ve bu durumu rutin haline getirdiklerini, Mısırlı yetkililerin de durumu “zararsız taciz” olarak dedeğerlendirdiklerini ama sonunda İsrail’in beklenmedik bir anda Mısır hava gücünü yok ettiğini belirterek, Türkiye’nin Ege’deki IHA kullanımının kabul edilmesinin de ayni riski doğurduğunu yazdı.

Türk İHA”larına karşı hava savunma sistemleri ya da elektronik karıştırma ile müdahale edilmesi gerektiğini öne süren site, Yunanistan’ın 40 yıldır ilk defa Türkiye’nin adımına karşılık veremediğini kaydetti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.