YSK’dan Maltepe kararı “Tam kanunsuzluk hükmü”

Yüksek Seçim Kurulu, Maltepe’de yeniden sayım yapılan sandıklarda dün alınan durdurma ve iptal kararını “tam kanunsuzluk” gerekçesiyle bozdu.

YSK, Maltepe’de AKP ve MHP’li yetkililer tarafından yapılan başvuru sonrası yeniden sayım kararı verilen sandıklardaki durdurma ve iptal kararını bozdu. Böylelikle halihazırda sayımı tamamlanmış 560 sandıktaki sonuçlar geçerli kabul edildi.

AKP ve MHP’liler İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’nun kazandığının anlaşılmasından sonra çok sayıda ilçede yeniden sayım ve seçimin iptali başvurusunda bulunmuştu. Yeniden sayım başvurularının yapıldığı ilçelerden olan Maltepe’de de sonuçlarda ciddi değişiklik olmayınca AKP ve MHP’li yetkililer kavga çıkartmış ve sayulimlarin durdurulması ve iptali için başvuruda bulunmuştu. Gerilimin zaman zaman kavgaya dönüştüğü Maltepe’de oyların sayımı durdurulmuştu.

YSK’nın bu kararı ile Maltepe’de yeniden sayımın salı günü bitebileceği belirtiliyor.

Ayrıca, YSK, İlçe Seçim Kurulu’na sayım için daha fazla Sayım Kurulu oluşturma yetkisi verdi. AKP ve MHP’li yetkililer daha önce oluşturulan Sayım Kurullarına tepki göstermişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.