YSK’dan AKP ve HDP’ye farklı uygulama: Mecliste seçim kararı aldı

Yüksek Seçim Kurulu(YSK), ceza aldığı icin mazbatası iptal edilen AKP Elazığ Palu Belediye Başkanı Efrayim Ünalan’ın yerine geçecek kişinin ilçe meclisinde yapılacak seçimle belirlenmesine karar verdi.

31 Mart yerel seçimlerinde en yakın rakiplerine fark atarak kazan HDP’li başkanların mazbataları, seçilmeyi uygun olmadıkları gerekçesiyle ikinci sıradaki AKP’li adaylara verilmişti. Benzer iki vakaya farklı uygulamalar ile “çözüm” bulan YSK’nın aldığı kararların tarafsızlık ilkesine olan bağlılığı bir kez daha sorgulanıyor.

HDP’lilerin çoğunlukta olduğu meclislerde seçime gidilmesi halinde kazanma olasılığının bir hayli yüksek olduğu, bu durumdan kaçınmak için de AKP ve HDP örneklerinde farklı uygulamalar gidildiği belirtiliyor.

YSK’nın ikinci sıradaki AKP’lilere mazbata verdiği belediyelerde oluşmuş oy farkı, yukarıdaki “yorumun” doğruluk payını daha da artırıyor.

HDP yerine ikinci sıradaki AKP adaylarına verilen belediyeler ve oy oranları:

Diyarbakır Bağlar’da HDP’nin adayı Zeyyat Ceylan yüzde 70.34, AKP’nin adayı Hüseyin Beyoğlu yüzde 25.46 oy aldı.

Van Tuşpa’da HDP’nin adayı Yılmaz Berki yüzde 52.93, AKP’nin adayı Salih Akman yüzde 39.37 oy aldı.

Van Edremit’te HDP’nin adayı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit yüzde 53.81, AKP’nin adayı İsmail Say yüzde 41.79 oy aldı.

Van Çaldıran’da HDP’nin adayı Leyla Atsak yüzde 53, AKP’nin adayı Şefik Ensari yüzde 43.43 oy aldı.

Erzurum, Tekman’da HDP’nin adayı Müzahit Karakuş yüzde 48.53, AKP’nin adayı Mustafa Ergin yüzde 46.50 oy aldı.

Kars, Digor’un Dağpınar Beldesinde HDP’nin adayı Abubekir Erkmen yüzde 54.25, AKP’nin adyı Ömer Vargün yüzde 44.43 oy aldı.

YSK’YA GÜVEN DUYULMUYOR

CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul seçimlerini yenileme kararı almasından sonra “tarafsızlık ilkesine” bağlılığı sorgulanır hale gelen YSK’nın son kararı, son güven kırıntılarını da yok ettiği yorumları yapılıyor.

Son kararla, 24 Haziran Istanbul yenileme seçimleri öncesi “usulsüzlük”yapılacağı yönündeki korkuları da körükleyebilir. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.