YSK, seçime girmelerine izin verdiği HDP’li Belediye Başkan adaylarına seçimleri kazanmalarından sonra “seçilme yeterliliği yok” kararı verdi

YSK, seçimleri kazanan HDP’nin Diyarbakır Bağlar, Van Edremit, Tuşbave Çaldıran ilçe ile Kars Dağpınar belde belediye adaylarını KHK’lı olmalarını gerekçe göstererek “seçilme yeterliliği yok” kararı verdi.

HDP’nin kazandığı belediyeler, seçimi ikinci sırada tamamlayan AKP’li adaylara verilecek.

YSK’nın verdiği kararın mantıksız olduğu görüşünü paylaşan hukukçular, eğer bir yeterlilik yoksa YSK en basından adaylıkları kabul etmemeliydi diyor.

Hukukçu Yaman Akdeniz, Twitter hesabından YSK’nın tartışmalı kararını “darbe” olarak değerlendirerek “Seçime girmenize bir engel yok, Diyarbakır, Bağlar’da %70.34, Van, Tuşba’da %52.93, Van, Edremit’de %Yüzde 53.81, Van, Çaldıranda %53 & Kars Dağpınar Beldesinde %54.25 ile HDP kazanıyor. YSK ise adaylar KHKlı deyip yerlerine AKPlilere mazbatayı veriyor. Buna kısaca darbe diyoruz” dedi.

KHK’lı oldukları gerekçesiyle kazandıkları başkanlığı AKP’li adaylara verecek olan isimler:

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yüzde 70.34 oy alarak Belediye Başkanı seçilen HDP’li Zeyyat Ceylan, Ekim 2016’da öğretmenlik mesleğinden yayınlanan KHK ile ihraç edildi.

7 Şubat 2017 tarihinde 686 sayılı KHK ile ihraç edilmeden önce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Coğrafya öğretmeni olarak görev yapan Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, HDP’nin Edremit Belediye Başkan adayı oldu ve 31 Mart’ta yüzde 53.81 oy alarak seçimi kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.