YSK, Artvin Yusufeli’de belediye başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar verdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Artvin’in Yusufeli ilçesinde belediye başkanlığı seçimlerinin 2 Haziran’da yenilenmesine karar verdi.
Yusufeli’ndeki ilk sayımda CHP’li aday Barış Demirci, 2 oy farkla seçimi önde bitirdi. 1015 nolu sandığa yapılan itirazlar üzerine yeniden yapılan sayımlarda ise AKP’nin adayı Eyüp Aytekin 3 oy önde, 1819 oyla seçimi kazandı. CHP adayı Barış Demirci ise 1816 oyda kaldı. Ancak bu sandıkta 4 oy pusulası tespit edilemedi.

CHP’li aday Barış Demirci’nin itirazı üzerine tutanak tutuldu, il seçim kuruluna itiraz edildi. Diğer itiraz konuları ile birlikte bu kez ilçede altı sandıkta yeniden sayım yapıldı. Sayım sırasında bir sandıkta daha oy pusulası tespit edilemedi. Bu sayımlara göre AKP’nin adayı Eyüp Aytekin 1 oy farkla kazandı. İlçede toplamda 5 adet oy pusulası tespit edilemedi. Başkanlık oy pusulası çıkmayan zarfların tutanaklara işlenmediği de belirlendi.

CHP’liler, kayıp oy pusulaları olan sandıklarda seçimlerin yenilenmesi istedi. Ayrıca başkanlık oy pusulası çıkmayan zarfların tutanaklara işlenmediği gerekçesiyle usulsüzlük yapıldığını öne sürdü. CHP, seçimlerin ilçe genelinde yenilenmesi talebi ile YSK’ya iki ayrı başvuruda bulundu.

CHP’nin yaptığı itirazın ardından YSK bugün seçimin iptaline karar verdi. Karara göre, 2 Haziran’da yeniden seçime gidilecek. CHP’li aday Barış Demirci, “YSK’ya başvurumuz lehimize olumlu sonuçlandı. Seçimler iptal edildi. 2 Haziran’da yenilenecek. Henüz iptalin gerekçeli kararı elimize ulaşmadı. Kararı bekliyoruz”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.