YPG/SDG mensupları, IŞİD militanlarına gitmekte özgür olduklarını duyurdular

Suriye’de Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) başta olmak silahlı grupların faaliyetlerini takip eden Rakka Sessizce Katlediliyor(Raqqa SL) inisiyatifi, YPG/SDG güçlerinin Ayn İsa’da tutulan IŞİD militanlarını ve ailelerine “gitmekte özgürsünüz” anonsu yaptıklarını iddia etti.

Ayn İsa’da 800’den fazla IŞİD militanı ve ailelerinin bulunduğu kampın güvenliğini artık sağlamayacaklarını hoparlörler vasıtasıyla duyurduğu belirtilen YPG/SDG’lilerin kısa süre sonra kamptan ayrıldıkları da ifade ediliyor.

800’den fazla IŞİD mensubu ve ailesinin de bu durumdan faydalanarak toplu bir şekilde kamptan kaçtıkları belirtiliyor.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, IŞİD mensubu oldukları iddia edilen kadin ve erkeklerin sakince kamptan uzaklaştıkları görülüyor.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyona başlamasıyla birlikte IŞİD militanlarının kamplardan kaçabileceklerini açıklayan YPG/SDG üst düzey isimler, kaçışlardan Türkiye’nin sorumlu olacağını da sözlerine eklemişlerdi.

IŞİD militanlarının kontrolünü üstleneceğini duyuran Türkiye’den ve IŞİD ile mücadele edilmesi için YPG/SDG’ye hem askeri hem de ekonomimiz destek verem koalisyon ülkelerinden herhangi bir açıklama yapılmadı. Koalisyon kaynaklarına yakın gazeteciler, iddia edilen durumun doğru olduğunu ifade ediyorlar.

YPG/SDG’nin IŞİD mensuplarının tutulduğu kampların güvenliğini bırakması, ABD’nin Kobane dahil Suriye’nin kuzeyinden 1000 asker çekeceğini açıklamasından sonra geldi.

Türkiye’de yüzlerce kişinin öldüğü saldırılardan sorumlu IŞİD militanlarının serbest kalması büyük endişeye neden oldu.

ABD VATANDAŞI IŞİD MENSUPLARI

Yine Raqqa SL’in geçtiği bilgiye göre ABD askerleri, YPG/SDG güçleri Ayn İsa kampını terk etmeden önce ABD vatandaşı IŞİD militanlarını ve ailelerini Aljalabia askeri üssüne naklettiler. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.