YPG/SDF militanları, Kirpi II ZPT ele geçirdi

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Kirpi II Zırhlı Personel Taşıyıcı(ZPT) araç, YPG/SDF militanları tarafından ele geçirildi.

Haseke kırsalında Barış Pınarı harekatına destek amacıyla kullanılan ZPT, çıkan çatışmalar sonucunda YPG’li militanları tarafından ele geçirilerek kontrol altında tuttukları alana götürüldü.

Dün akşam saatlerinde YPG hesapları tarafından sosyal medyada paylaşılan video görüntüsünde herhangi bir almadığı görülen araç, çalışır vaziyette iken YPG’liler tarafından incelenirken görülüyor.

Sabah saatlerinde ise Kirpi II ZPT, YPG’ye ait tıra yüklenmiş halde serginlenmek üzere başka bir noktaya götürülken Rudaw’ın canlı yayınında görüldü.Rudaw’ın canlı yayınında görüldü.

Zırhlı aracın neden terk edildiğine dair henüz net bir bilgi bulunmazken, ATGM saldırısı sonucunu hareket kabiliyetini kaybettiği için terk edilmiş olabileceği değerlendiriliyor.

YPG’nin söz konusu aracı ele geçirdiği yer, Suriye ordusunun askeri güç gönderdigi ilk yerlerden olan Tel Tamr yakınları olduğu belirtiliyor.

Türk kaynaklar, aracı Suriye Ulusal Ordusu güçleri tarafından kullanılırken ele geçirildiğini iddia ederlerken, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları da olmak üzere TSK tarafından Suriyeli gruplara Kirpi araçlarının verilmediği biliniyor.

IŞİD’e karşı gerçekleştirilen Fırat Kalkanı operasyonu esnasında da TSK çok sayıda tank ve zırhlı araç kaybetmişti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.