YKS sınavı ne zaman? 2019 TYT, AYT ve YDT sınav tarihi

Üniversiteye hazırlık yapan milyonlarca vatandaş, YKS sınavı heyecanını iyice hisseder hale geldiler. 1 yılı aşkın süredir bu sınav için hazırlanan adayların çok sayıda sorusu var. ÖSYM geçtiğimiz günlerde adayların sınava gireceği okul ve yerleri açıklayarak bir nebze yardımcı oldu. Ancak, adaylar ne zaman sınava gireceklerini araştırmaya devam ediyor. Peki, YKS sınavları hangi tarihlerde gerçekleşecek?

YKS SINAV GİRİŞ BELGELERİ NASIL SORGULARIM?

ÖSYM, YKS sınavlarına girecek adayların sınav yerlerini yani bina, okul vs. açıkladı. Buna rağmen hala sınav yerinizi ve sınava giriş belgenizi alamadıysanız endişelenmenize gerek yok.

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecek.

YKS ÜNİVERSİTE SINAVLARI (TYT, AYT, YDT) NE ZAMAN?

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) : 15 Haziran 2019 (Cumartesi), 10.15, 135 dakika YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) : 16 Haziran 2019 (Pazar), 10.15, 180 dakika YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) : 16 Haziran 2019 (Pazar), 15.45, 120 dakika

ÖSYM’DEN ADAYLARA SAAT UYARISI

Geçtiğimiz yıllarda pek çok adayın mağdur olduğu sınav saatlerine yönelik kati kurallar bu yıl da devam edecek. ÖSYM, sınava geç kalanların binalara alınmayacağını duyurdu.

ÖSYM’den yapılan açıklamada, YKS’nin 1. oturumu TYT ve 2. oturumu AYT için adaylar saat 10:00’dan sonra, 3. oturum YDT için ise 15:30’dan sonra sınav binaların alınmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.