Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan gerçeklere meydan okuyor

AKP’ye yakınlığı ile bilinen yazar İsmail Kılıçarslan, iktidarın Wikipedia ve Booking gibi vatandaşın hayatını kolaylaştıran sitelere erişimini engellemesine destek veren bir yazı kaleme aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Albayrak Holdingin sahibi olduğu Yeni Şafak gazetesindeki köşesinde “Kapatır geçersin. Bilgiye erişimin bin türlü yolu var yahu” diyerek yasakları savunan Kılıçarslan, tartışmaya neden oldu.

WİKİPEDİA: İDDİA VE GERCEKLER

Türkiye’nin Wikipedia’ya erişimi engellemesinin nedeni olarak iktidar cenahının da ifade ettiği “Türkiye ve IŞİD” arasında işbirliği iddiaları olduğunu ve “PKK’ya militan” denilmesinin yattığının altını çizen Kılıçarslan, Rusya ve Almanya gibi ülkelerin Wikipedia’da çok sayıda içeriği sildirdiğini iddia etti.

Ancak, Kılıçarslan’ın iddia ettiği gibi Wikipedia yönetimi ne Rusya ne de Almanya devletlerinin istekleri çerçevesinde içerik silme gibi bir adım atmış değil. Tam tersine, Wikipedia CEOları internet ortamındaki bilgilerin yönetiminin devlet ya da büyük şirketler değil, kullanıcılar tarafından şekillendirilmesi çağrısında bulunmuşlardı. Hatta geçtiğimiz günlerde bu isteklerini dünyaya duyurmak amacıyla 2 günlük sosyal medya boykotu başlatılmıştı.

Kılıçarslan, Almanya örneğini “batı” ülkeleri de yapıyor diyerek yazısını ve AKP iktidarının adımını temellendiyor.

Otoriter bir yönetimin egemen olduğu Rusya ile Wikipedia arasındaki ilişki ise bizlere oldukça tanıdık gelebilir. Rusya’da Kılıçarslan gibi sansür ve yasağı “içselleştirmiş” pek çok isim olduğu aşikâr, ancak Putin”in ülkesi araçlara sadece yasaklama yoluyla değil, ayrıca bu araçların “yürütme” mekanizmalarına etki ederek sonuç elde etme çabası içerisinde.

ABD seçimlerine müdahale ile iyice bilinir hale gelen “İnternet Araştırma Merkezi” Wikipedia’da Rusya tarafından hoş karşılanmayan bazı maddelerin silinmesi girişiminde kullanılan aktör olarak yeniden görülmüştü. Düzenlemeye açık olan Wikipedia’da hesap açan IAM’de çalışan kişiler, yukarıda bahsedilen düşünceyi hayata geçirmek için çaba harcamış ancak diğer editör ve yazarların dikkatlerinden kaçmayarak engellenmişlerdi.

Yani Kılıçarslan’ın iddia ettiği gibi Almanya ve Rusya devletlerinin istekleri ile silinen herhangi bir yazı ya da madde bulunmuyor. Yönetim anlayışı ve ana akım medya yapısıyla Türkiye’ye bir hayli benzeyen Rusya’nın bazı başarısız girişimlerinin olduğu biliniyor.

VERGİ ÖDEMEYEN BOOKİNG

Türkiye’deki faaliyetleri engellenen Booking.com ile ilgili yazdığı ve yerel ağzıyla bir hayli sempatik kıldığı “Ne olaydı? Vergi ödemeden milyonlarca dolar para mı kazanaydı” soru öbeği, son yıllarda vergilerle ilgili haberleri takip eden insanların uzaklara dalıp “Duyarlılığın için teşekkürler Ismail Kılıçarslan “dediğini duyar gibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.