Yassıada’nın son hali Türkiye’nin yansımasıdır

27 Mayıs 1960, Türkiye demokrasi tarihine kara leke olarak geçmiştir. Seçilmiş Başbakan, bir grup darbeci tarafından görevden alınmış ve daha sonra yargılanarak idam cezasına çarptırılmıştı.

Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan; Yassıada’da yargılandı ve idama mahkum edildiler. İktidarı döneminde her ne kadar demokrasinin temel ilkelerine pek uymayan kararlar almış olsa da Adnan Menderes ve arkadaşları “Demokrasi şehidi” olarak anılmaya başladılar. Özellikle Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AKP iktidari döneminde çeşitli etkilinliklerle unutulmamaları için büyük çabalar harcandı, harcanıyor.

Bu çabalar arasında en dikkat çeken ve eleştirilen ise Yassıada’nın yeniden düzenlemesi projesi oldu. Projeye göre adaya irili ufaklı binalar dikilecek, alan açmak için de adadaki ağaçların neredeyse tamamı kesilecek ya da taşınacaktı. Bütün bu saydıklarım yetmiyormuş gibi bir de adanın adını “Demokrasi ve Özgürlükler” adası olarak değiştirildi.

Darbeyi ve idam edilenlerin anısını yaşatmanın yolu nedir? diye sorulsa herhalde o güne veya ana ait olanların korunması cevabı alınırdı. Ancak, Yassıada’ya yapılanlar, söz konusu adımın amacını sorgular nitelikte. Çünkü yargılamalara ve darbeye ait ne varsa yeni yapıların dikilmesi için kesilen her ağaçla, yıkılan her yapıyla birlikte ortadan kayboldu. Geriye balayı ve haftasonu tatili için İstanbul’a yakın bir ada kaldı.

Bütün bunları sıralanınca Yassıada’nın son hali Türkiye’nin bugünün yansımasıdır demekten kendimi alamıyorum. Acıyla ve haksızlıklarla dolu bir alanı birkaç işletmeci ve müteahhit para kazansın diye iş makineleri ile delik deşik ettiler.

Etrafınıza bakın, Yassıada’ya yapılan estetikten uzak yapıların etrafınızı sardığını göreceksiniz. Yapıların isimlerine de bakın, aldatıcı reklamdan ceza alabilecek kadar görüntülerinden ve ihtiva ettiklerinden uzaklar. Bir de “Demokrasi ve Özgürlükler” adasına bakın, her yönüyle bir kopya, adından bile sahtelik akıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.