Yapay zeka çocuklarda depresyon ve anksiyeteyi ses tonundan teşhis ediyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir grup araştırmacı, çocuklarda depresyon ve anksiyetenin teşhis edilmesi için yapay zeka kullandı. Araştırma sonucunda yapay zekanın çocukların ses tonundan depresyon ve anksiyetiye sahip olup olmadıklarını teşhis etmede yüzde 80 oranında başarılı olduğu ortaya çıktı.

Journal of Biomedical and Health Informatics ‘te yayımlanan bir makalede, yaşları sekizden küçük her 5 çocuktan 1’nin depresyon ve anksiyete sahibi olduğu belirtilerek, yetişkinlerde görülen depresyon ve anksiyetenin aksine, çocuklarda söz konusu bozuklukları teşhis edilmesi oldukça zorlu olduğuna değiniliyor. Makalede teşhisin yapılmasından sonra çocukların tedaviye daha hızlı olumlu yanıt verdikleri de ifade edildi.

ABD’de geliştirilen yapay zeka sayesinde çocuklarda depresyon ve anksiyete kısa sürede teşhis edilebilecek ve böylece müdahale etme olanağı artmış olacak. Klasik uygulamada şüphelenilen kişiye 60 ile 90 dakika süren bir dizi testler uygulanarak sonuç alınabilirken, yapay zeka için birkaç dakika yeterli olacak.

Yapay zekanın 71 çocuğun katıldığı bir araştırmada oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirten araştırmacılar, çocuklardan 3 dakikalık bir oyun oynamalarını istediklerini, belli bir süreden sonra ne kadar süreleri kaldığını duyuran gong sesini duyduktan sonra tavır ve ses tonlarında meydana gelen değişimi analiz eden yapay zeka’nın yüzde 80 oranında doğru teşhiste bulunduğunu kaydettiler. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.