Yabancı basın Ahmet Davutoğlu’nun AKP ve Erdoğan’a yönelik eleştiriler içeren manifestosunu nasıl gördü?

Eski Başbakan, AKP Genel Başkanı ve Milletvekili Ahmet Davutoğlu’nun sessizliğini bozarak AKP ve Erdoğan’a yönelik ağır eleştirilerin olduğu 15 sayfalık manifesto yayınlaması yabancı basın tarafından okuyuculara “AKP içinden Erdoğan’a yönelik isyan” başlığıyla verildi.

Dünyaca ünlü ekonomihaber sitesi Bloomberg, iki Türk gazetecinin kaleme aldığı haberde, AKP’de tek otorite olarak kabul edilen Erdoğan’a yönelik eleştirilerin yükseldiğini aktardı.

Türkiye ekonomisinde yaşanan çöküşün ve AKP’nin yerel seçimlerin tek kaybedenin olarak görülmesinin eleştiri yapanları cesaretlendirdiğinin altı çizildi.

AKP’nin eski ağır isimlerinden Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasından özellikle ekonomi ile ilgili bölümlere deginien haberde, Türkiye ekonomisinin daraldığı belirtildi.

Davutoğlu’nun AKP’ye “toplumsal destek kaybedildi” ve AKP’li isimlerin “kibirli” duruş ve söylemlerinin buna neden olduğu uyarısını yaptığı kaydedildi.

Ahmet Davutoğlu’nun AKP ve Erdoğan’a yönelik sert eleştirileri hakkında yorum istenen Nihat Ali Ozcan, Davutoğlu’nun Erdoğan karşısında hiçbir şansının olmadığını dile getirdi.

Davutoğlu’nun açıklamasını haberleştiren New York Times gazetesi de söz konusu açıklamaların sert dilini başlığa taşıyarak “Eski Başbakan, Erdoğan’ın AKP’sine sert eleştiriler şeklinde haberleştirdi.

NYT, ayrıca Davutoğlu’nun basın özgürlüğü, yolsuzluk, liyakar eksikliği ve dolaylı olarak Pelikan eleştirisini de haberleştirdi.

Davutoğlu’nun, AKP”nin birçok önemli ilde mağlubiyet yaşamasının politika değişimlerinin sonucu olarak gördüğü belirtildi. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.