Windows 10 Mayıs 2019 güncellemesi yayınlandı (Windows update)

Microsoft, Windows 10 Mayıs 2019 güncellemesi uzun süre test edildikten sonra tüm kullanıcılar için Windows 10 üzerinden erişimi sunuldu. Mayıs 2019 güncellemesi çok sayıda yeni özellik ve küçük ayar değişiklikleri içeriyor.

Yeni güncellemeleri kurmak isteyen kullanıcılar, Windows Update üzerinden güncellemeleri indirebilirler.

Windows 10 Mayıs güncellemesi şu yenilikleri barındırıyor.

YENİ IŞIK TEMASI

Windows 10 Mayıs güncellemesi içerisinde dikkat çeken en yeni özellik, farklı bir ışık temasının Windows’a eklenmiş olması. Halihazırda default olarak kullanılan siyah temanın beyaz versiyonu olan yeni tema, oldukça şık duruyor.

Beyaz temaya uygun çok sayıda duvar kağıdı da güncelleme ile kullanıcıların kullanımını sunuldu.

WINDOWS SANDBOX

Bilgisayarınızda kaynağını bilmediğiniz exe. dosyalarını açmak sizi korkutuyor mu? Windows’un Mayıs 2019 güncellemesi ile bu korkunuzu elveda diyebilirsiniz. Windows Sandbox’a eklenen yeni özellikle artık kaynağını bilmediğiniz uygulamaları bilgisayarınızın diğer bölgelerinden ayrıştırarak yükleyebilir ve deneyebilirsiniz.

Windows Sandbox sayesinde indirdiğiniz uygulamada virüs olması bile bilgisayarınız icin herhangi bir risk teşkil etmeyecek Uygulamayı denedikten sonra Sandbox üzerinden silkerek herhangi bir kalıntı da bırakmıyorsunuz.

Yeni Windows güncellemesi ile kullanıma sunulan Sandbox’a Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise kullanıcıları erişebilir.

YERLEŞİK UYGULAMALARI KALDIRMA OLANAĞI

Microsoft, hani güncelleme ile daha fazla yerleşik uygulamanın kaldırılmasına olanak tanıdı. Daha önce silinemeyen Groove Müzik, Mail / Takvim, Filmler, Hesap makinesi, Paint 3D gibi uygulamalar rahatlıkla silinebilir hale gelmiş.

BAŞLANGIÇ MENÜSÜ DÜZENLENDİ

Microsoft, yeni Win 10 güncellemesi ile Başlangıç Menüsündeki karmaşıklığa çözüm getirmiş. Eski versiyonlarda başlangıç menüde sabitlenmiş uygulamaların çoğu kaldırılmış, diğerleri de yeniden gruplandırılmış.

WINDOWS GÜNCELLEMELERİNİ DURAKLATMA

Microsoft sonunda Windows kullanıcılarını dinledi ve güncelleme durdurma özelliğini Mayıs 2019 Güncellemesi ile olanaklı hale getirdi. Artık kullanıcılar, hangi güncelleme sürümünü kullanmak istediklerine karar verebilecekler.

Mevcut Windows sürümünde kullanıcılar, güncellemeleri belli bir süre için durdurabiliyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.