Wikipedia CEO’sundan “Sosyal Medya Boykotu” için çağrı

Internet ansiklopedisi Wikipedia’nın CEO’su Harry Sanger, Sosyal Medya” boykotu yapılması için çağrı yaptı. Sanger, kullanıcıların “data”larının nasıl kullanılması gerektiğine dair haklarının olması gerektiğini, mevcut durumda büyük sosyal medya kuruluşlarının gerekli adımları almadığını ifade etti.

4 ve 5 Temmuz’da yapılması planlanan boykotu, Sosyal Medya Platformlarını hizaya getirmek amacıyla yapılacağını dolaylı yoldan belirten Sanger, boykota katılımın sağlanması amacıyla arkadaşların da davet edilmesini istedi.

Boykotun gerekçelerini “Dijital Bağımsızlık Bildirisi” başlıklı bir yazıyı bloğunda paylaşarak duyuran Sanger, insanlığın büyük dijital imparatorluklar tarafından saygısızca kullanılmış olduğunu yazan Sanger, bu duruma artık dur demenin zamanı geldiğine dikkati çekti. Tek taraflı bor şekilde çalışan imparatorlukların, internetin ilk zamanlarında olduğu gibi merkezi olmayan bağımsız ağlarla değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Sosyal medya araçlarının dünya genelinde yoğun şekilde kullanıldığını, ancak kullanıcıların söz konusu platformlarda söz sahibi olamadıklarının altını çizdi. Sanger, özellikle kullanıcı datalarına dikkat çekerek, kullanıcıların datalarının nasıl kullanılacağı ya da kullanılmaması konusunda tam yetkiye sahip olmasının gerekli olduğunu belirtti.

4 ve 5 Temmuz’da düzenlenecek boykotu 1 ya da 2 günlük katılım ile destek olunabilecek. Sanger, boykot ile Sosyal Medya platformlarının dikkatinin çekileceğini ifade etti. (Mugayir)

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.