Vatandaşın kimlik bilgileri internete sızdı

2016 yılında da yaşanan ve büyük ses getiren Türkiye vatandaşlarına ait kimlik bilgilerinin yeniden çalındığı iddia ediliyor.

Doğum tarihi, anne ve baba adı ile doğum yerlerinin incelemeler sonucunda doğru olduğu anlaşılan Trperson.com adli internet sitesinde yayınlanan veriler, toplumsal açıdan büyük bir tehlikeye de neden oluyor.

Ad ya da il bazlı arama yapılan siteden öğrenilen bilgilerin bir kısmı doğruluk değeri taşırken, siyasi görüş, din gibi birtakım bilgiler ise ortaya çıkan zıtlıklar ve absürtlük örnekleri nedeniyle “doğru” olmadıkları kanısının güçlenmesine sebebiyet veriyor.

Nitekim, Erzurum ya da Anadolu’nun diğer şehirlerinden yapılan aramalar, Ortodoks, Konfüçyusçü gibi bazıları uzun zamandır ya da hiç olmamış inanç akımlarına mensup çok sayıda insanin olduğunu gösteriyor.

Ancak, bilgilerin bir kısmının güvenilmez olduğunu ifade ettikten sonra birçok kişinin sosyal medya hesaplarına ait linklerin de yer alması, verilerin Facebook ile nasıl synced edildiğine dair soru işaretlerine neden oldu.

Türkiyede kişisel verilerin sık sık korsanlar tarafından ele geçirildiğine dair haberlerin çıktığı da göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu korsanlık yeni mi yoksa daha önceki veriler yeniden mi internete paylaşıldığı henüz netlik kazanmadı.

NASIL ELE GEÇİRİLDİLER?

Adı geçen internet sitesi tarafından paylaşılan kişisel veriler, “nasıl ele geçirdiler?” sorusuna da neden oldu.

Her yıl siber güvenlik için çalışma yürüttüklerini ve milyonlarca lira yatırım yapıldığı iddia edilen bir konuda Türkiye vatandaşlarının verilerine ulaşılmasının bu denli kolay olması, güvenlik konusunda büyük endişeleri neden oluyor. 

2016 yılında YSK veritabanında bulunan 50 milyona yakın vatandaşın bilgileri, yetersiz önlemler nedeniyle korsanlar tarafından ele geçirilmiş ve internette paylaşılmışlardı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.