Usame Bin Ladin’in oğlu Hamza ABD operasyonuyla öldürüldü

Usame Bin Ladin’in oğlu ve El Kaide’nin gelecekteki lideri olacağı belirtilen Hamza Bin Ladin’in öldürüldüğü ifade ediliyor.

New York Times gazetesinin iki ABD’li yetkiliye dayandırdığı habere göre Hamza Bin Ladin, bir istihbarat operasyonu neticesinde öldürüldü. Operasyonun yeri ve zamanı açıklanmasa da 2017 ile 2019 arasında gerçekleştiği tahmin ediliyor.

ABD’li yetkililer Ladin’in,Trump yönetimi dönemi içerisinde öldürüldüğünü ancak doğrulamanın oldukça zaman aldığını kaydettiler.

ABD Hükümetinin ve istihbaratının da dahil olduğu bir operasyon ile öldürülen Bin Ladin’in nasıl ve nerede gerçekleştiğini de dair henüz bilgi paylaşılmadı.

EL KAİDE’NİN GELECEKTEKI LİDERİ

El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in oğlu Hamza, ABD başına 1 milyon dolar ödül koymadan önce batılı ülkelere yönelik tehdit mesajları yayınlamıştı.

Babasının 2011 yılında ABD komandolarının Pakistan’da düzenlediği operasyonda öldürülmesi ile Cihadçılar arasında ilgi odağı olan Hamza’nın yaşadığı yere dair çeşitli spekülasyonlar dolaşımdaydı. Hamza’nın Afganistan ile Pakistan sınırındaki bir bölgede yaşadığı düşünülüyordu ancak Suriye’de olduğunu iddia edenler de vardı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.