UNTERMENSCH / Ku Klux Klan Almanya’da büyüyor

Beyaz başlıklar, Ku Klux Klan rozetleri ve çok sayıda silah… Bütün bunlar ABD’li aşırı sağcı Ku Klux Klan’ın bir benzerini Almanya’da kurmaya çalışanlara yönelik bir dizi operasyonda ele geçirildi.

Polis, geçen hafta Almanya’nın sekiz eyaletinde Nazi partisi ve Amerikan Ku Klux Klan’dan etkilenmiş “National Socialist Knights of the Ku Klux Klan” üyelerine yönelik bir operasyon düzenledi. Operasyonda yüzden fazla kesici ve ateşli silah ele geçirildi.


Almanya’da Ku Klux Klan yasaklı olmasa da sembolleri yasaklanmış durumda.

KKK üyelerinin toplanma yerleri olduğu düşünülen 12 adrese düzenlenen operasyonlarda çok sayıda ateşli silah, bıçak, shuriken olarak adlandırılan kesici yıldız, kılıç ve sopa ele geçirildi.

Almanya'da da bir benzeri bulunan Ku Klux Klan üyeleri
Almanya’da da bir benzeri bulunan Ku Klux Klan üyeleri

İnternet üzerinden yeni üyeler kazanan grup, finansman olarak üyelerden aldıkları aylık ücretle faaliyetlerini sürdürüyor. Alman polisine göre grup, “şiddet dolu fantezilerini” Almanya geneline yaymaya çalışıyordu.

The Daily Beast adlı haber sitesine konuşan “Germany’s Klan” kitabının da yazarı gazeteci Frederik Obermaier, Alman yetkilileri grubun büyümesini dikkate almamakla eleştiriyor.

“Alman yetkilileri KKK’yı ciddiye almadılar ve tehlikeli bir grup olarak görmediler” diyor.

Obermaier, Alman KKK’sının Amerikalı benzerine göre küçük olduğunu ancak Naziler kadar eski olduğunu ekliyor.

Ayrıca iki grubun da Birinci Dünya Savaşı sonrası büyüyen ırkçı iklimin içerisinde doğduğunu ve büyüdüğünü belirtiyor.


Untermesch ve Ku Klux Klan

Amerikalı öncülerinden isim ve beyaz giysileri alan Alman Ku Klux Klan’ı gibi Naziler de Amerikalılar’dan başta Jim Crows yasaları olmak üzere ‘untermensch’ olarak sınıflandırdıkları ırklara yönelik sterilizasyon politikalarından da etkilendiler. Hitler’in konuşmalarında ABD’li yerleşimcilerin yerli halka yönelik katliamlarını onayladığı biliniyor.

1930’lu yıllarda Naziler’in Almanya’da egemen güç olmasından sonra etkisi azalan Klan, İkinci Dünya Savaşı sonrası tekrar canlandı. Alman gazeteci Obermaier’e göre canlanmanın nedeni savaş sonrası Almanya’da kalmaya devam eden ABD’li askerler. Eski bir Ku Klux Klan üyesi olan TM Garret ise KKK, 80 ve 90’lı yıllarda dazlak müzik grupları aracılığıyla büyümeyi sürdürdü.

Göçmen Katili NSU ile Bağlantı

Almanya ve ABD’deki aşırı sağcı söylem ve neo Nazilerin her geçen gün daha da kalabalıklaşan yürüyüşleri Klan’a da yeni bir kapı aralıyor. Alman yetkililere göre Almanya genelinde çok az sayıda üyeleri olan dört KKK grubu faaliyet gösteriyor.


Sol Parti mensubu bir politikacı Deutche Welle’ye “Üye sayıları az olsa da grubun neden olduğu tehdit çok büyük” dedi. Araştırmacılara göre Almanya’da KKK’la irtibatlı 2001-2016 arasında 68 suç işlendi.

Bazı Alman KKK mensuplarının şiddete eğilimli neo Nazi gruplarla ilişkisi olduğu belirtiliyor. Alman basınına çıkan haberlerde, Almanya’da dokuzu göçmen on cinayet, üç bombalı saldırı ve bir soygundan sorumlu NSU terör örgütünün en az bir üyesinin Ku Klux Klan toplantılarına katıldığı iddia ediliyor.

Uzmanlar, Avrupa’ya yönelik mülteci dalgasının KKK ve benzeri oluşumları daha da güçlendirdireceğini değerlendiriyorlar.

Kaynak: The Daily Beast

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.