Ünlü sunucu Erdoğan’ı en tehlikeli dünya liderleri arasında gösterdi

ABD’de ünlü talk show programı Last Week Tonight With John Oliver’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kim Jong-un ile birlikte dünyanın en tehlikeli liderleri arasında gösterildi.

HBO platformunda yayınlanan programda geçtiğimiz günlerde öldüğüne dair haberler çıkan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamerov’u konu edinen sunucu John Oliver, Asya ülkesinin lideri ile dünya genelinde otoriter ve tehlikeli olarak değerlendirdikleri liderleri karşılaştırdı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Vladimir Putin, Kim Jong-Un, Viktor Orban, Duterte gibi isimlerle birlikte en tehlikeli liderlerden biri olarak sınıflandırıldı.

Türkmenistan lideri Berdimuhamerov’u ülkesini demir yumrukla yönettiği ve dünyadaki en baskıcı rejimlerden biri olduğu ifade edildi. Karşılaştırma yapılan liderleri “tehlikeli” olduğuna dikkat çekerek, Berdimuhamerov’un söz konusu isimlerden bile daha baskıcı ve otoriter olduğu ileri sürüldü.

Oliver, geçtiğimiz yıllarda Türkmenistan’a yönelik araştırma ve raporlarda bölümler aktararak, eski Sovyet Cumhuriyetinin yolsuzluk bataklığında olduğunu belirtti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.