Ünlü ekonomist Timoty Ash’ten İstanbul’da seçimin yenilenmesi yorumu: Aptalca

Gelişmekte olan ülkeler ekonomisi uzmanı Timoty Ash, YSK’nın İstanbul’da seçimi yenileme kararına değerlendirdi. Ash, yenileme kararının aptalca olduğunu belirterek, olası sonuçları hakkında yorumda bulundu.

Türkiye dahil olmak üzere özellikle Avrasya ülkelerini inceleyen ekonomist Ash, AKP’nin İstanbul seçimine yönelik itirazı ve yenileme ısrarının aptalca bir hamle olduğunu belirtti. Ash, atılan hamlenin olası kötü sonuçlarını söyle sıraladı: “AKP yenilenen seçimi daha büyük bir farkla kaybedebilir, toplumsal husursuzluga neden olabilir, piyasalarda ve ekonomide büyük değişiklikleri tetikleyebilir ve batının tepkisine neden olabilir.”

Ortaya koyduğu olasılıkları farklı bir perspektiften bakmayı ihmal etmeyen Ash, Avrupa’nın şu ana kadar pek tepki vermemiş olmasını hatırlatarak. Avrupa ülkelerinin Erdoğan’ın gazabını üzerine çekmek istemeyebileceklerini ekledi. ABD’nin tutumu konusunda da Trump’ın demokrasiyi pek kale almadığının altını çizdi.

Timoty Ash’in özellikle Avrupa ile ilgili ilk yorumlarına değerlendiren bazı kullanıcılar ise Avrupa ülkelerinin diktatör ve otoriter liderler hayli iyi getirdiklerine dikkat çekerek, Kaddafi ve Orban örneklerini verdiler. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.