Ukrayna istihbaratından Rusya işgali altındaki Doğu Ukrayna’da MH-17 operasyonu

Ukrayna’ya bağlı özel kuvvetlerin, 2014 yılında vurulan Malezya Havayolları’na ait MH-17 yolcu uçağını düşüren füze bataryasının komutanı Vladimir Tsemakh ele geçirdi.

BBC, operasyonu Ukrayna kaynakları ve Tsemakh’ın ailesine doğrulattı. İşgal altındaki Doğu Ukrayna’da Rusya sınırına 25 kilometre mesafede bulunan Snezhnoye adlı köyde ikamet eden Tsemakh, başarılı bir sekilde’ düşman’ topraklarına sızan Ukrayna güvenlik güçleri tarafından yakalanarak Ukrayna kontrolündeki bölgeye taşındı.

Tsemakh’ın kızı Maria, babasının kaçırıldığını geç bir saatte eve gelen eşinin, evin dağınık olması ve yerde kan izi bulması ile fark ettiklerini söylüyor. Babasından haber alamayan Maria’ya babalarının Kiev’de olduğuna dair mahkeme celbinin gelmesiyle, Ukrayna tarafindan kaçırıldığını öğrenmişler.

Ukrayna kaynaklarına göre Tsemakh, 2014 yılında, Malezya Havayolları’na ait MH-17 uçağının düşürüldüğü bölgede hava savunma komutanlığı görevini üstleniyordu. Babasının Ukrayna tarafının belirtiği görevi üstlendiğini ancak bunun uçağın düşürülmesinden sonra olduğunu ifade eden Maria, babasının uçak düşürüldüğü sırada sıradan bir asker gibi nöbet tuttuğunu iddia ediyor.

Tsemakh, soruşturma sürecinin selameti için iki ay boyunca tutuklu kalacak. Tsemakh’a Ukrayna Ceza Kanunlarına göre “terör örgütü oluşturmak ve katılmak” suçlaması yönetiliyor ve suçlu bulunması halinde 8 ila 15 yıl arasında hapis cezası ile karşı karşıya.

OPERASYONU KİM DÜZENLEDİ

Rusya destekli ayrılıkçıların kontrolünde ve oldukça uzak bir noktada düzenlenen operasyon, Ukraynalilar tarafından takdirle karşılandı.

Operasyonu Ukrayna istihbarat örgütü SBU’nun düzenlediği düşünülüyordu. Ancak BBC’ye göre Ukrayna ordusuna bağlı özel kuvvetler birimi MTR tarafindan yapıldığı ortaya cikti

RUSYA’NIN BAŞINI AĞRITABİLİR

283 kişinin hayatını kaybettiği MH-17’nin düşürülmesinden Rusya destekli ayrılıkçılar sorumlu tutuluyor. Ayrılıkçıların, Rusya tarafından sağlanan sofistike hava savunma sistemlerine ait olduğu ve uçağı vuran BUK sistemi, vurulma bölgesine çok yakın bir yerde görülmüştü.

Rusya, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği günden bu yana iddiaları redderek, Ukrayna’yı sorumlu tutuyor. Rusya tarafı, uçağın yerden değil, Ukrayna ordusuna ait uçaklardan ateşlenen fuzelerle düşürüldüğü iddiasını gündeme getiriyor. Ancak Ukrayna ve geniş alanları kontrol edebilen teknolojiye sahip ülkeler, olay esnasında havada Ukrayna uçağı olmadığını belirtiyorlar.

Tsemakh’ın ele geçirilmesi, Rusya’nın sorumluluk sahibi olmadıklarına yönelik savunmalarını büyük darbe vurabilir. Olay esnasında görevde olmasa bile “Ayrılıkçılar ve Rusya” hakkında bilgi sahibi bir ismin vereceği bilgiler, Rusya’ya yeni yaptırımlar ve belkide üst düzey isimlere yönelik soruşturmaların açılmasına neden olabilir. (Mugayir, BBC Rusça Servisi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.