Twitter’ın Sedat Peker’e onaylanmış hesap rozeti vermesine tepki: “Onaylanmış ilk mafya lideri”

Twitter’ın suç örgütü liderliğinden çok sayıda dosyası bulunan Sedat Peker’in hesabına “onaylanma rozeti” vermesi, sosyal medyada “Onaylanmış ilk mafya lideri” tepkisine neden oldu.

Tanınmış kişi, kurum ve markalara “Onaylanmış hesap rozeti” vererek olası istismarların önüne geçmeye çalışan Twitter, Peker kararı sonrası yoğun eleştirilerin hedefi haline geldi. Twitter’ın kararını “rezalet” “onaylanmış ilk mafya lideri” onaylanmış ilk suç örgütü lideri” seklinde tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, kararın gözden geçirilmesini talep ettiler.

Peker’in, Twitter tarafından bir hesabın onaylanması için belirlenmiş şartları taşımadığına dikkat çeken kullanıcılar, yine onayın iptal edilmesine neden olan durumlar arasında yer alan “başkalarına karşı nefret ve/veya şiddeti desteklemek ya da doğrudan saldırmak veya tehditlerde bulunmak” eylemlerine işaret ederek Peker’in rozetinin alınmasını istediler.

TWİTTER GÜVENLİK KURALLARI

Twitter, herhangi bir uyarı yapmadan “onaylama rozeti”ni geri alabileceğini belirtten “güvenlik sayfasında” iptal için aşağıdaki eylemlerden yapılmış olması gerektiğine dikkati çekiyor:

Irk, etnik köken, ulusal köken, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsel kimlik, dini inanç, yaş, engellilik durumu veya hastalığa dayanarak başkalarına karşı nefret ve/veya şiddeti desteklemek ya da doğrudan saldırmak veya tehditlerde bulunmak. Yukarıdakileri destekleyen kurum veya bireylere destek vermek.

Başkalarının taciz edilmesini teşvik etmek veya böyle bir davranışta bulunmak.
Şiddet ve tehlikeli davranış

  • Tehdit etmek ve terörizmi desteklemek de dahil olmak üzere, bir bireyi veya bir grup insanı doğrudan veya dolaylı olarak tehdit etmek ya da onlara karşı herhangi bir türde fiziksel şiddeti teşvik etmek
  • Şiddet içeren, dehşet verici, şok edici veya rahatsız edici resim”

PEKER: KANLARINIZLA DUŞ ALACAĞIZ

Sedat Peker, 2016 yılında çatışmaların durdurulması çağrısı yapılan metne imza atan Barış İçin Akademisyenler’e yönelik “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız” tehdidinde bulunmuştur. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.