Türkiye’ye gelen İranlılar, Evanjelik Hıristiyanlığa geçiyor

Son dönemde Türkiye’ye gelen çok sayıda İranlı, Evanjelik Hıristiyanlığa geçiyor.

Denizli’deki bir otelin konferans salonunda toplanmış 60 civarında İranlı pop muzik eşliğinde İsa’ya dua ediyorlar. Müzik durduğundaysa Amerikalı papaz Karl Vickery, İranlı çevirmeni aracılığıyla gruba vaaz veriyor.

Güneyli aksanıyla ”Ben ünlü ya da zengin değilim. Ancak İsa’yı tanıyorum. İsa’ya sahibim” diyor.  Farsça konuşan yeni hristiyanlar hep birlikte el çırparak ”Hallelujah” diye bağırıyorlar.

Beaumont, Texas’tan gelen bir delegasyonda yer alan Vickery, aniden salonda bulunan herkes için dua etmek istiyor.

Boyalı sarı saçları ve kısa etekleriye kadınlar ile onlara tıraşlı yüzleri ve bol pantolonlarıyla eşlik eden erkekler ahenk içinde dua ediyorlar. Vickery, bir kadının kafasına elinin koyup ana dilinde dua okumaya başlıyor. Bir adam gözyaşları dökülen gözlerini kapatıyor. Bir başka kadın ellerini havaya kaldırara ”İsa” diye bağırıyor.

Evanjelik hıristiyan rahipler iranlı bir kadını vaftiz ediyor.

Kilise cemaatinin içerisinde yer alan 37 yaşındaki Ferzana Tahranlı bir kuaför. Ayine birlikte katıldığı 3 yaşındaaki kızı etrafın fotoğraflarını çekiyor.

Farzana ”Yaptıklarımız çok güzel hissettiriyor. Tanrıyla olan ilişkimiz daha da yakınlaştı” diyor. Farzana İran’da yaşayan ailesinin baskıyla karşılaşacağından korktuğu için soyadını vermek istemiyor. Ailesi onun din değiştirdiğinden haberdar ve kendi güvenliklerinden endişe ediyorlar.

Türkiye’de ve Orta Doğu ile Avrupa boyunca Evanjelik misyonerler, batıya yerleşmek isteyen müslüman mültecleri hristayan olmaya davet ediyorlar.

İran’da yerli binlerce hristiyan yaşıyor. İran’ın yerlileri olarak  kabul edilen söz konusu hristiyanlar birtakım engellemeler dışında ibadetlerini gerçekleştirebiliyorlar. Ancak İran’da hristiyanlık ya da islam dışındaki herhangi bir dine geçmek döneklik  olarak kabul ediliyor. İran hukümeti dinden dönenleri ve islam dışında bir dinin propagandasını yapanları hapisle cezalandırıyor. Türkiye’de yaşayan İranlılara göre, İran rejimi dinden dönmeyi İslama ve İslam devrimine karşı batının bir planı olarak değerlendiriyor.

Müslüman çoğunluğa sahip çok sayıda ülkede din değiştirmek yasak. Suudi Arabistan gibi ülkelerde ise inancını değiştirmenin cezası ölüm.

Türkiye’de yaşayan İranlı hristiyanlar, İran’a geri dönmeleri halinde baskıyla karşılacaklarını belirterek BM aracılığıyla batı ülkelerine iltica ediyorlar. Türkiye savaş ve çatışmalardan kaçan 3,5 milyon Suriyeli’yi ev sahipliği yapıyor.

Ancak Türkiye’de artan mülteci sayısıyla birlikte, mültecilere olan tahammülsüzlük de artıyor. Türkiye farklı dinlere mensup olanların ibadetlerini serbestçe yapmalarına izin vermekte hatta ibadethaneleri de korumasına rağmen halk arasında özellikle küçük muhafazar gruplar aynı fikirde değil.

Evanjelik papazlar, yerel halkın itirazlarına rağmen anayasadan doğan haklarını kullanarak faaliyetlerine devam edeceklerini belirtiyorlar.

Koç üniversitesi, Sosyoloji bölümü profesörlerinden Şebnem Koşer, son dönemde artan İranlı hristiyanlar hakkında konuşuyor;

”Yıllar içerisinde din değiştiren hristiyanların sayısı müthis derecede artış gösterdi. 20-30 aileden oluşan bir kilise artık her pazar ayini içi 80-100 kişiden oluşan düzenli cemaatler haline geldi.”

Koşer, din değiştirenlerin bir kısmının gerçekten inandıkları için din değiştirmeye karar verdiklerini belirtirken. Azımsanmayacak sayıdaki mültecinin de fayda sağlamak ya da batı ülkelerine yaptıkları iltica talebinin kabul edimesi için din değiştirdiğine dikkati çekiyor.

ABD’nin yaptırımları sonrası İran’da yaşamak daha zorlaşmış durumda. Bu durum, insanların batı ülkelerine kaçmak için yeni yollar denemesine neden oluyor.

Yazının devamı için NPR

Çeviri: Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.