Türkiye’nin sınırdışı ettiği Mısırlı Mohamed Abdelhafiz idam edilecek

Uluslarası af örgütü Mısır’da her an idam edilmeleri beklenen dokuz mahkumun infaz kararlarının durdurulması çağrısında bulundu.

2015 yılında Mısırlı eski savcının öldürülmesi suçlamasıyla idama mahkum edilen zanlılar, kendilerine yöneltilen suçlamaları reddediyorlar ve insan hakları gruplarına kendilerine atfedilen suçu itiraf edene kadar işkenceye maruz kaldıklarını söylediler.


Uluslarası af örgütü infazların Çarşamba(20/02/2019) günü sabahı gerçekleştirilmesinden endişe duyuyor. İnsan hakları grubu, dokuz tutuklunun, tutuldukları cezaevinden başka bir yere nakledilmelerinden dolayı infazın her an gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün Kuzey Afrika Direktörü Najia Bounaim yaptığı yazılı açıklamada, ”Dokuz adamın hayatlarını kurtarmak için zaman tükeniyor” dedi.

”Hiç kuşkusuz ölümcül saldırılara karışanların kovuşturulması ve eylemlerinden sorumlu tutulması gerektiğini şüphe yok. Ancak mahkumları idam etmek veya işkenceyle alınan itiraflara dayanarak insanları mahkum etmesi kabul edilemez.”

2015 yılında emekli  savcının ölümüne karıştıkları gerekçesiyle 28 kişi ölüme mahkum edildi.

hisham barakat ile ilgili görsel sonucu
Bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Başsavcı Hisham Barakat

Mahkumlardan çoğu söz konusu suçu itiraf etmeleri için zorla alıkonulduklarını ve işkence gördüklerini iddia ediyorlar. 2018 yılında haklarında verilen idam cezasının iptali için Temyiz Mahkemesine başvuran mahkumlar, red cevabı aldılar.


İdama mahkum edilen 28 kişiden 13’ü giyabi olarak yargılandı. Bunlardan biri Mohamed Abdelhafiz geçtiğimiz Ocak ayında Türkiye’den Mısır’a zorla iade edildi.

Mısır mahkemesi Gazze şeridinde askeri eğitim alarak eski Başsavcı Hisham Barakat cinayetine karıştığı suçlamasıyla Mohamed Abdelhafiz Ahmed Hussein bilinen adıyla Mohamed Abdelhafiz hakkında 2017 yılında gıyabi idam cezası vermişti.

Mısır’dan sahte pasaportla çıkmayı başaran 28 yaşındaki Mohamed, Atatürk Havalimanında Türk yetkililer tarafında bir müddet tutulduktan sonra Mısır’a iade edilmişti.

Middle East Eye

Enes Kahrıman

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.