Türkiye’nin SİHA operasyonları ve büyük risk

Türkiye’nin son dönemde insansız hava araçları (İHA) ile gerçekleştirdiği operasyonlara yabancı basın yoğun ilgi gösteriyor. Merkez medyaya yansıdığı gibi “kıskançlık”tan kaynaklanmayan yorumlar, Türkiye’nin kendi sınırları içerisinde silahlı İHA kullanan tek ülke olmasına dikkat çekiliyor.

2010 yılından bu yana yerli İHA üretimi gerçekleştiren ve 2014 yılında da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın Baykar firması ile SİHA kabiliyeti kazandığını hatırlatan The Intercept sitesi, Türkiye’nin dünyanın büyük İHA filosuna sahip olduğunun altını çiziyor.

Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Operasyonu esnasında çok sayıda “hedefin” doğrudan SİHAlarla ya da İHA’lar tarafından sağlanan koordinatlarla vuruldugunj ifade eden The Intercept, Türkiye açısından söz konusu başarının bir prestij kaynağı olduğunu kaydediyor.

ABD’nin Türkiye’nin söz konusu kabiliyeti kazanmasındaki rolüne de değinen site, ihracat ve çeşitli kısıtlamalar nedeniyle satış yapamayan ABD, Türkiye’yi yerli geliştirme projelerine ittiğini ifade ediyor.

Yine ABD örneği üzerinden devam eden The Intercept, Pentagon’un saldırı kararları nedeniyle çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini, aynı durumun Türkiye için de geçerli olduğuna değiniyor. ABD’de saldırıların sivil kayiplardaki rolünün açıkça ifade edildiğini ve bu durumun bazı kısıtlamalara gidilmesini neden olduguni hatta Obama yönetimi döneminde tam şeffaflık kararı alındığına dikkat çekiliyor. Türkiye’nin SİHA saldırılarında da sivil kayıplarının olduğu ancak eleştiri yapmanın “terörizm” iltisaklı görünmek için yeterli olduğunu,  bunun da çoğu yorumu absorbe ettiği vurgulanıyor. 

Ayrıca Türkiye’nin dünyada kendi sınırları içinde, kendi vatandaşlarına yönelik İHA/SİHA kullanan tek ülke olduğu özellikle vurgulanıyor.

SİVİL Mİ PKK MENSUBU MU?

2016 yılında SİHA saldırısı sonucu hayatını kaybeden Mehmet Temel’in ölümü ve sonrasında yaşananlara dikkat çeken The Intercept, İbrahim Sak ve Musa Tarhan’ın İnsan Hakları Izleme Örgütü avukatlarına söylediklerini aktarıyor; Temel, akrabaları ile birlikte askeri kontrol noktasından geçtikten sonra mangal yakma hazırlığı yaparken, yanlarında içerisinde 4 kişinin olduğu kırmızı bir arabada durmuş ve “ne yaptıklarını” soruyor. Kısa bir süre sonra da  bombanın hedefi oluyorlar. Sak ve Tahran,  arabadaki şahısların PKK mensupları olduklarından şüphelendiklerini ifade ediyorlar.

The Intercept, saldırı sonrasında Sak ve Tarhan’ın terör örgütü üyesi olmak suçlamasıyla yargılandıklarını ve hala tutuklu olduklarının altını çiziyor. Mehmet Temel’in abisi Tahir Temel, PKK’lı idiyseler çok sıkı önlemlerin alındığı kontrol noktasından nasıl geçtikleri sorusunu soruyor.

BİR İHA’YA TESLİM OLAMAZSIN

Airwars’tan Chris Woods, IHA ve SİHAlara teslim olunamayacığını, öldürmek ve gözetlemek için kullandıklarına dikkat çekiyor.

Woods’un söyledikleri, alışık olunan savaş konseptinin yerine yeni bir anlayışın yerleştiği nosyonunu ve ahlaki sorunlara neden olduğunu düşündürtmeye neden oluyor.

ABD’nin başını çektiği ve Trump’ın ilgili son kararından önce şeffaf olmasına rağmen çok sayıda sivilin öldüğünü göz önünde getirince, Türkiye gibi basının tekelleştiği ve ne hükümet ne de devlet kurumlarının eleştirilemediği bir ülkede İHA veya SİHAların neden olacakları sivil can kayıpları istisnalar dışında yargısız ve belki habersiz kalacaklar. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.