Türkiye’nin kontrol ettiği alanda IŞİD’in üst düzey ismine operasyon

Amerika Birleşik Devletlerine ait savaş uçaklarının Cerablus kentinin güneyinde Ebu Hasan Al-Muhacir adlı Islam Devleti (IŞİD) sözcüsune hava harekatı düzenlediği belirtiliyor.

Türkiye destekli güçlerin kontrol ettiği Cerablus’un Ayn al-Bayda köyünde düzenlenen saldırı sonucu en az üç kişinin olduğu ifade ediliyor.

Tanker içerisine yapılmış gizli bir bölmede seyahat ettikleri belirtilen IŞİD’in sözcüsünun yer aldığı kişilere yönelik saldırıda, Muhacir’in öldüğü, bir IŞİD mensubunun ise Türkiye destekli güler tarafından gözaltına alındığı ifade ediliyor.

Saldırı, Trump’ın Türkiye sınırına 4 kilometre uzaklıktaki Barisha köyünde IŞİD lideri Bağdadi’yi öldürdüklerini açıklamasından saatler sonra gerçekleşti.

YPG/SDG lideri Mazlum Kobane takma adlı Şahin Cilo, Twitter hesabından Muhacir’in öldürüldüğü operasyonda ABD ve koalisyon ile birlikte çalıştıklarını duyurmuştu.

TÜRKİYE DESTEKLI GÜÇLERİN BÖLGESİ

IŞİD sözcüsünun hedef alındığı konum, Türkiye ile ÖSO’nun 2016 yılında Fırat Kalkani Harekatı ile IŞİD ve YPG’den ele geçirilen bölgelerin içerisinde yer alıyor.

Ayrıca, saldırı yapılan yere yakın noktada Türkiye’ye ait bir askeri üssün de bulunduğu iddia ediliyor.

Saldırının gerçekleştiği alanda Türk askerlerinin bulunması nedeniyle Türkiye’ye saldırı öncesi herhangi bir uyarı yapılıp yapılmadığı ise henüz belirsizliğini koruyor.

(Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.