Türkiye, Suriye muhalefetine ağır silahlar gönderdi

Suriye ordusunun, İdlib ve Hama’ya yönelik operasyonları nedeniyle Türkiye’nin muhaliflere silah yardımında bulunduğu belirtiliyor.

Türkiye’nin, muhaliflere anti tank füzeleri ve grad roketleri dahil çok sayıda silah sevk ettiği kaydediliyor. Türkiye destekli Ulusal Ordu’ya yapılan sevkiyat, devam eden çatışmaların seyrini değiştirdi.

Suriye ordusunun operasyon başlattığı ilk günlerde, sadece HTS ve TIP gibi radikal İslamcı gruplar karşılık vermeye çalışmış ancak başarılı olamamışlardı. Rusya’nın yoğun hava desteğiyle çok sayıda stratejik yerlesim alanlarını kaybeden muhalif gruplar geri çekilmeye başladılar.

Çatışmaların yaşandığı bölgede çok sayıda askeri noktaya sahip Türkiye, Rusya’dan saldırılarını durdurulmasını istemiş ancak olumlu yanıt alamamıştı. Rusya’nın tutumunun Türkiye’yi muhaliflere silah vermeye ittiğini kaydediliyor.

Suriye ordusunun ilerleyişini durduran muhalifler, onceki günlerde kaybedilen bir takım yerleri de geri aldılar. Muhaliflerin şiddetli direniş göstermeye başladığı günlerde, sosyal medyaya yansıyan bazı görüntüler Türkiye’nin askeri yardımının da boyutlarını bir nebze ortaya koydu. Anti tank fuzeleriyle çok sayıda zırhlı araç ve güçlendirilmiş mevziyi tahrip eden muhalifler, ani baskınlarla da Suriye ordusuna ağır kayıplar verdirdi.

SİVİL KAYIPLAR

Yardım kuruluşu UOSSM, İdlib ve Hama’da yaşanan çatışmalarda en az 229 sıvının hayatını kaybettiğini, 300 binden fazla insanın da evlerini terk ettiğini duyurdu.(Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.