Türkiye Sosyal Mesafeye Uymuyor

Türkiye, koronavirüs önlemleri çerçevesinde dört günlük sokağa çıkma yasağına hazırlanırken, sokaklarda sosyal mesafe kurallarına uyulmaması endişelere neden oluyor.

Cumartesi günü başlayacak sokağa çıkma yasağının psikolojik baskısının da etkisiyle İstanbul sokakları son zamanların en kalabalık günlerini yaşadı.

Kasap ve marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşturan halk, maske kullanımına yönelik uyarılara riayet ederken, sosyal mesafe kurallarına pek uyulmadığı dikkatleri çekti.

İhtiyaçlarını karşılamak için kuyruklarda bekleyen halkın normal koşullarda ve zamanlarda yaşıyormuşçasına birbirlerine yakın olmaktan çekinmedikleri görüldü.

Aralık ayının ilk günlerinden bu yana dünya genelinde 300 binden fazla insanın hayatını kaybettiği koronavirüs salgınına karşı alınması gereken önlemler uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Özellikle maske kullanımı ve sosyal mesafeye uyulması gerektiğine dair uyarılar her gün dillendiriliyor.

Ancak, İstanbul sokaklarında söz konusu uyarıları ‘kısmi’ olarak uyguluyor. Sosyal mesafe en az 1 ya da 1.5 metre olması gerekirken geniş alanlarda sıkış tıkış bekleyenler gözlerden kaçmadı.

Uyarılara konu olan ve R0 oranının düşmesi için oldukça önemli olduığu değerlendiren sosyal mesafe, polis memurları ya da bazı bilinçli kişilerin uyarılarıyla sağlanmaya çalışılıyor. Sözlü uyarılar, ilginç bir şekilde homurtulara neden oluyor.

Bir aydan fazladır her gün en az 50 kişinin, toplamda 4 binden fazla öldüğü Türkiye’de kurallara uyulmaması ”halk salgını ne kadar ciddiye alıyor?” sorusunu kaçınılmaz kılıyor.

Maske kullanımının zorunlu hale getirilmesi ve bir dönem maske tedarikinde yaşanan sorun, pek çok kişiyi koruma sağlamaktan uzak maskeler kullanmaya sevk etti.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile satışı yasaklanan cerrahi maskelerin yokluğunda ‘nano teknoloji’ etiketiyle satılan kumaş maskeler, sosyal mesafe kurallarına ciddi oranlarda riayet edilmeyen Türkiye’de yayılım hızını artırabilecek tehlikeler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.