Türkiye, Libya’da lazerle silahlı insansız hava aracı düşürdü

Türkiye’nin geliştirdiği lazer silahının Libya’da bir silahlı insansız hava aracı (SİHA) düşürdüğü iddia ediliyor.

Askerî teknolojiyle ilgili analizleri ile tanınan ArmyRecognition adlı sitenin haberine göre Libya’da geçtiğimiz günlerde düşürülen SİHA, Türkiye’ye ait lazer silahıyla düşürüldü.

Düşürülen SİHA’nın Hafter yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu(LNA) güçlerine destek amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) tarafından kullanıl Wing Loong II olduğu ifade ediliyor. Siteye gire SİHA, Aselsan yapımı 50 kW güç üreten laser silah ile Misrata üzerinde uçarken vurularak düşürüldü.

Çin yapımı Wing Loong II’nin düşürüldüğüne gösteren fotoğraflar geçtiğimiz günlerde sosyal medyada paylaşılmıştı. Ancak, SIHA’nın üzerinde dikkat çeken yanık izleri, vurulmadan çok teknik arıza nedeniyle düştüğü şeklinde yorumlara neden olmuştu.

Hedefi etkisiz hale getirmek için yoğun ısı yayarak yanmasına ya da arızalanmasının sağlanması mantığıyla çalışan lazer silahlar, başta Çin ve ABD olmak üzere bazı ülkeler tarafından son yıllarda ar-ge çalışmalarının odak noktalarındandı.

Türkiye, Aselsan ve bir takım özel kuruluşlar ile lazer silah geliştirmek için çalışan ülkeler arasında yer alıyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.