Türkiye dünyanın en sinirli 6. ülkesi

Uluslararası araştırma kuruluşu Gallup’un 143 ülkede yaptığı araştırmaya göre Türkiye, en çok sinirli insana ev sahipliği yapan 6. ülke konumunda. Araştırmada birincilik sırasında ise Türkiye ile yakın kültürel ve tarihi bağları olan Ermenistan yer aldı.

Türkiye, listenin ilk 10 sırasında yer alan ülkelere oranla ekonomik olarak daha iyi durumda olmasına rağmen, siyasi ve toplumsal olarak benzer sorunları yaşıyor: Can kayıplarının olduğu çatışmalar, ekonomik kriz, siyasi kutuplasma.

İlk 10’da tanıdık ülkeler

143 ülkede binden fazla denekle yapılan araştırmadab çıkan sonuç, sinir sahibi olmak ile ekonomik ve siyasal durum arasında ciddi bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Araştırmada en sinirli 10 ülkenin Asya, Orta Doğu ve Afrika kıtalarında yer alıyor.

Listenin birinci sırasında yer alan Ermenistan, ekonomik ve siyasi krizlere gündeme sık sık geliyor. Ayrıca komşularıyla da sorunlar yaşayan Ermenistan, dışarıya ilişkilerini Gürcistan üzerinden gerçekleştiriyor.

Ikinci sırada yer alan Irak ise 1980 yılından bu yana sürekli savaşların ve iç karışıklıkların pencesinde can çekiliyor. 1980-88 arasındaki İran ile yıkıcı bir savaş yaşayan Irak, 1990 yılında Körfez savaşı ile ABD ve Koalisyonun saldırısına ve son olarak da 2003 yılında yine ABD ve Koalisyon güçlerinin işgaline uğradı Irak, son yıllarda da mezhep savaşları ile iç bütünlügünü kaybetmiş durumda.

Listenin üçüncü sırasında yer alan Iran, 1979 yılındaki devrim sonrasından kapalı bir ülke haline geldi. Dini otorite tarafından geri alanda kontrol edilen İran, 1980-88 arasında Irak ile girdiği tüketici savaşta milyarlarca dolarlık yıkıma uğradı. İran’daki devrim, batılı ülkelerin yatırımlar uygulamasına neden oldu. Yatırımlar da İran’da hayat şartlarını oldukça zorlaştırmış durumda. Ekonomisi petrol ve doğalgaza ihracatına bağımlı olan İran, son yıllarda ABD’nin uyguladığı ve müttefiklerine de uyması için baskı uyguladığı ekonomik yaptırımlar nedeniyle hayat şartlarında yaşanan dramatik düşüş, toplumsal huzursuzluklara neden oluyor.

Araştırmada yer alan diğer ülkeler şöyle:

Filistin, Fas, Nijer, Çad, Libya, Pakistan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.