Türkiye, dünyanın en kötü 4. ekonomisine sahip

Dünyada yaşanan ekonomik gelişmeleri analiz eden Bloomberg, 2019 yılının en kotu ekonomilerini belirledi. Venezuela’nın zirvede yer aldığı listede Türkiye ise bir önceki yıl sahip olduğu dördüncü sıradaki yerini korudu.

Dünya genelinde 64 ülkenin enflasyon ve işsizlik verileri dikkate alınarak oluşturulan zirve, Türkiye ekonomisinin içler acısı halini bir kez daha gözler önüne serdi. Resmi rakamlara göre yüzde 25 seviyelerini aşan enflasyon ve yüzde 14’ün üzerindeki işsizlik verileri ile 4. sırada kendini yer bulan Türkiye, liseteye göre Yunanistan’dan daha kotu bir ekonomiye sahip.

AKP iktidarı ile iyi ilişkileri olan ve Türkiye’ye “hami devlet” statüsü verilmesi teklifinde bulunduğu iddia edilen Venezuela, yüzde 219,900 enflasyon oranıyla ilk sırada yer aldı. Nicolas Maduro’nun yönetimindeki ülkede 2016 yılından bu yana ekonomik verilerin açıklanmadığına dikkat çekilen analizde, işsizlik ve enflasyon oranlarının tahminlerin cok üstünde olabileceği ifade edildi.

Venezuela’yı bir başka Güney Amerika ülkesi Arjantin takip etti. Arjantin de peso’daki aşırır değer kaybı ve işsizlikle uzun zamandır mücadele ediyor. Listenin üçüncü sırasında ise Afrika’nın en zengin ülkesi Güney Afrika yer aldı. Kronik işsizlik sorununa sahip Güney Afrika, ayrıca hükümet üyelerinin yolsuzluk iddiaları ile de sık sık gündeme geliyor.

2008 yılındaki küresel ekonomik kriz nedeniyle borçlarını ödeyemez duruma gelen ve küçülmeye giden Yunanistan, listede Türkiye’den daha iyi bir yerde yer alarak 5. oldu.

Analizde, gelişmekte olan ülkelerin özelikle ABD doları ile enflasyona karşı mücadele etmek icin sıklaştırma politikaları uyguladıkları belirtiliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.