Türkiye, ABD’nin Suriye’deki gizli üslerinin konumlarını yayımladı

Türkiye’nin ABD’nin Suriye politikasına yönelik kızgınlığı Anadolu Ajansının ABD’nin Suriye’de buluna 10 karakal ve askeri üssünün bulunduğu yerlerin paylaşması ile bir kez daha gözler önüne serildi.

Anadolu Ajansının paylaştığı listedeki askeri üsler Suriye’nin kuzeyinde 200 millik bir alanda dağınık bir şekilde bulunuyor. AA sadece askeri üslerin konumlarını değil ayrıca üslerde kaç askerin bulunduğunu hatta Fransız Özel Kuvvetlerinin de mevcudunu paylaştı.

Türkiye, ABD’nin mevcut yönetimini PKK ile bağlantılı YPG’ye destek vermesinden dolayı eleştiriyor. Koltuğunu Trump’a devreden Obama da Türkiye’nin sert eleştirilerinin hedefindeydi. Türkiye, PKK’nın ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde olduğuna değiniyor.

Türkiye’nin güçlü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD yönetiminin YPG’ye silah sevkıyatını açık bir şekilde eleştirmesi bir NATO müttefikini göre oldukça garip bir durum yaratıyor. Öte yandan ABD’nin NATO üyesi bir ülkenin güvenlik gerekçelerini dikkate almaması olayı daha da karmaşık bir hale getiriyor.

Pazar akşamı paylaşılan MGK bildirisinde ABD’nin YPG’ye yönelik tutumu eleştirilirken, YPG’ye verilen silahların PKK’lıların üzerinde çıkmasına değinilerek ”Bu durum iki terörist grubun birbirlerinden farklı olmadığını göstermiştir” denildi. Ayrıca, ABD terörist gruplara karşı iki yüzlü davranmakla suçlandı.

ABD yönetimi ise eleştirileri ve iddiaları halihazırda kabul etmiyor ve YPG’lilerin PKK içerisinde Türkiye’ye karşı savaştıklarını kabul etmiyor. YPG’nin IŞİD’e karşı silahlandırdığı, Türkiye’nin endişelerinin anlaşıldığı belirtiliyor.

Anadolu Ajansının yayınlamasından önce Haseke’nin kuzeyinde buluna Rmelian askeri üssü ve Kobane’nin güneyinden bulunan Kharab Ishq üssü kamuoyu tarafından biliniyordu. AA’ya göre Rmelian üssü petrol üretim bölgesinde 2016’nın Kasım ayında kuruldu ve üs nakliye uçaklarının iniş yapabileceği büyüklüğe sahip, Kharab Ishq ise sadece helikopterlere uygun.

US base in Syria.jpg

Sekiz karakol ise genelikle ”yasaklı bölge” uyarıları ile karşılaşılan bölgelerde Raqqa’nın topçu ateşiyle bombalanması ve planlama, eğitimin yapıldığı bir askeri bölgenin içerisinde bulunuyor.

AA’nın Türk güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Haseke’de YPG’lilerin eğitildiği üç üs bulunmakta. AA bu üslerde kaç ABD özel kuvvetler personelinin kaldığı bilgisini de veriyor.

AA’ya göre Raqqa’da da ABD askerlerinin bulunduğu üç askeri üs var. Bu üslerden ikisinde Fransız özel kuvvetler birlikleri de kalıyor. Üslerden birinin Uluslararası Koalisyon’un IŞİD’e karşı mücadelesinde iletişim sağlanması ve IŞİD’in iletişimini sekteye uğratmak amacıyla kullanıldığı belirtiliyor.

Ağustos 2016’da IŞİD’den alınan Menbiç, ABD’nin iki karakoluna ev sahipliği yapıyor. Karakolların varlığının amacı Türkiye destekli güçlerin saldırılarını engellemek.

AA’nın haberi ABD tarafından öfkeye neden oldu.

Doğal Kararlılık Operasyonu sözcüsü söz konusu haberin The Daily Beast tarafından yayınlanmaması konusunda uyarıda bulunmuş ve Suriye’deki ABD güçlerinin varlığını ve can güvenliğini tehdit edecek ölçekte olduğuna değinilmiş.

 

Kaynak: The Daily Beast, AA, CNN 

Çeviri: Enes KAHRIMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.