Türk şirketinin ABD Dışişleri görevlisine rüşvet verdiği iddia ediliyor

Limak’ın ABD Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan bir görevliye rüşvet verdiği iddia ediliyor.

4 Nisan günü ABD Adalet Bakanlığı yaptığı duyuruda, ABD Dışişlerinden çalışan ve inşaat ihaleleri dağıtmaktan görevli Zaldy N. Sabino isimli kişinin, bu rüşvetleri bir Türk şirketi ve şirketin Türk sahibinden aldıklarını tespit ettiklerini bir de 25 sayfalık bir iddianame yayınlayarak ifade etmişti.

Sabino, rüşvetle iş dağıtmak, dolandırmak ve komplo kurmak suçlamalarından tutuklandı. İddianamesinde açıkça yazılmayan Türk şirketinin ise Limak olduğu ortaya çıktı.

Limak, Nihat Özdemir’in inşaat şirketi olması ile biliniyor ve Türkiye’de aldığı büyük ihalelerle hatırlarda. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir çalışmada Limak’ın, Mehmet Cengiz’in inşaat şirketi Cengiz’in ardından Türkiye’de devletten en çok ihale alan şirket olduğu, dünya da devletlerden en çok kamu ihalesi alan en büyük ikinci şirket olduğu kaydedilmişti.

Sabino’nun 2012 ile 2017 arasında yüzbinlerce dolar rüşveti Limak’ın ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Desbuild/Limak’tan aldığı ortaya çıktı.

İddianamenin 3. sayfasında Amerikan yetkilinin hangi şirketten rüşvet aldığı yazmasa da, rüşvetle iş dağıttığı kontratların numaraları yer alıyor ve govtribe.com isimli siteden de araştırma yapıldığında, bu kontrat numaradaki işlerin, Desbuild/Limak şirketine verildiği görülüyor.

İşte iddianamenin 3. sayfasında yer alan ve Sabino’nun rüşvetle dağıttığı kontratların numarası. Bu sayfadaki ilk kontrat numarası, 84 milyon doları aşan


Bu kontratın Limak’ın ABD ortaklığı Desbuil Limak’ın aldığını ise govtribe.com‘dan görüyoruz. (Ahval)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.