Türk askerler ve Bayraktar SİHA’ların Libya’da GNA güçlerine destek verdiği iddia ediliyor

Libya’nın doğu ve güneyini kontrol eden LNA tarafından Türkiye’ye ait kişi ve araçlara yönelik saldırı emri verildiğini açıklanması, Türkiye’nin kuzey Afrika ülkesindeki varlığına yönelik merak uyandırdı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Libya Ulusal Ordusuna (GNA) her turlu askeri yardımın yapılacağını açıklamıştı. GNA’nin söz konusu Türkiye desteğiyle, başkent Trablusu almak icin operasyon başlatan LNA güçlerini ciddi direniş gösterdiği ve önemli kazanımlar elde ettiği ifade ediliyor. GNA’nin kazanımlarında Türkiye’nin payı ifade edildiği kadar olmasa da etkili olduğu aşikâr.

Libya merkezli Al Marsad adli haber sitesi, Türkiye’nin uluslarası toplum tarafından tanınan GNA hükümetin sadece teçhizat ve araç sağlamadığını, çok sair aaakeri personelle de yardım ve yönlendirme faaliyetinde bulunduğunu iddia ediyor.

Libya’da koordinasyon faaliyeti yürüttükleri ifade edilen TSK mensuplarının ülkeye giriş anlarını ve pasaport görüntülerini paylaşan site, son günlerde LNA’ya yönelik hava saldırılarından da bu kişileri sorumlu tutuyor.

BAYRAKTAR SİHA

Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın sahip olduğu şirketin ürettiği Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçların Libya’da görev aldığı da iddia ediliyor. Sosyal medyaya yansıyan bir takım görüntülerde Bayraktar İHA’lara büyük benzerlik taşıyan hava araçlarının Libya semalarında görülüyor. Ancak, görüntülerde yer alan ihaların ne Bayraktar olduğu ne de SİHA olduğunu doğrulayacak güvenilir kaynaklar bulunmuyor.

Bütün bunlara rağmen LNA kaynakları, Türkiye’ye ait SİHAlar tarafından LNA hedeflerine sık sık hava saldırısı düzenlendiği iddia ediliyor. Son olarak LNA kontrolünde olan, başkent Trablus’un 100 km doğusunda yer alan Geryan (Gharyan) şehrinin GNA tarafında ele geçirilmesinde Türkiye ve siha/ ihaların büyük etkisi olduğu iddia ediliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.