TSK’dan Ahrar Şarkiye’ye “yağma, infaz ve işkence “operasyonu: 100 gözaltı

Barış Pınar Harekatına katılan Ahrar Şarkiye militanlarına ‘hırsızlık, yağma, işkence’ gibi suçlara bulaşmaları nedeniyle TSK tarafından operasyon düzenlendiği iddia ediliyor.

TSK’na bağlı birliklerin, söz konusu silahlı grubun 100 civarında üyesini karşıtıkları suçlar nedeniyle gözaltına aldığı ve Barış Pınar Harekatı alanından uzaklaştırdığı ifade ediliyor.

Son günlerde pek çok insan hakkı ihlali suçlamasıyla hedef haline gelen Ahrar Şarkiye militanları, son olarak esir aldıkları YPG militanlarını infaz ettikleri video görüntüsü nedeniyle eleştiriliyorlardı.  

Türkiye tarafından eğitim ve silah desteği verilen Şarkiye grubu militanlarının, Barış Pınar Harekatı öncesinde de Afrin’de “fidye için adam kaçırma, yağma, hırsızlık, işkence ve tecavüz” suçlarını işlediğini dair ciddi bulgular bulunuyor.

TSK’nın silahlanmasına ve güçlenmesine destek verdiği gruba operasyon düzenleyerek çok sayıda militani operasyon bölgesinden uzaklaştırması, uluslararası kamuoyundaki tepkilerden kaynaklandığı ifade ediliyor.     

TSK SORUMLU

TSK’nın yanında çatışmalara katılan militanlardan bazılarının savaş alanını zenginleşme fırsatı olarak gilordugunu ifade eden uzmanlar. Yetersiz otoritenin suçluları bu tarz gruplara ve çatışma alanlarına çektiğini belirtiyorlar.

Ahrar Şarkiye dahil pek çok silahlı grubun TSK tarafından eğitildiği ve silahlandırılmış olduğunu hatırlatan uzmanlar, grupların TSK ile birlikte hareket ettiğini ve dolayısıyla Türkiye’nin sorumluluğu altında olduklarını ifade ediyorlar.

TSK’nın operasyon süresince kendi personeli değil ayrıca silahlı militanların tutum ve davranışlarını da kontrol etmesi ve herhangi bir aksi durumda gelecek olan eleştirilerin de yetersiz önlemler nedeniyle kısmi olarak doğru olacağını kaydediyorlar. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.