TSK/SNA Rasulayn’ı tam kuşatmaya aldı: İnsani koridor açılması için çağrı yapıldı

TSK ve Suriye Ulusal Ordusunun Rasulayn kentini kuşattığı bildiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde TSK tarafında kontrolün sağlandığı duyurulan sınır kenti, tekrar YPG/SDG güçlerinin kontrolüne geçmiş, kontrolü yeniden sağlamak isteyen TSK/SNA güçleri ile Kürt güçler arasında şiddetli çatışmalar yaşanmaya başlamıştı.

Rasulayn’ın çevresindeki stratejik öneme sahip yerleşim birimlerini ele geçirerek sinirli kuşanmadan tam kuşatmaya geçen TSK/ SNA’nın uçak ve topçu desteği ile kentte sıkışmış YPG/SDG mensupları ile sokak çatışmalarına girdiği ve önemli ilerleme kaydettiği ifade ediliyor.

Rasulayn’ın altında çok sayıda savunma ve sızma amacıyla tüneller kazdığı ifade eden Kürt güçlerinin ise kentte sıkıştığı ve çıkmaları için uluslarası kamuoyundan yardım talebinde bulunduğu iddia ediliyor.

Gün içinde SDG bünyesindeki oluşumlardan uluslarası kamuoyuna, kusatilan Rasulayn’da insani yardim/geçiş koridor açılması talebinde bulunulduğu duyuruldu.

Kentte sadece savaşçıların değil, çok sayıda sivilin de bulunduğuna dikkat çekiliyor. Sivillerin can kaybı yaşanmaması için koridor açılarak tahliyelerinin yapılması isteniyor.  

Firat’ın doğusuna düzenlenen operasyonda su ana kadar en sert çarpışmaların yaşandığı Rasulayn’da hem SNA hem de YPG/SDG güçlerinden çok sayıda can kaybının olduğu bildiriliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.