Trump’tan Erdoğan’a mektup “Türk ekonomisini yok etmekten sorumlu kişi olmak istemiyorum”

ABD başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdigi ve sert ifadeler ile tehdidin yer aldığı mektubu kamuoyu ile paylaşıldı.

Trump’ın Erdoğan’a hitaben “Sert adam olma! Aptal olma” ifadeleriyle sonlanan mektupta, Türkiye’ye yönelik 2018 yılındaki kriz hatırlatılarak ekonomik yaptırım tehdidinde bulunuluyor.

“Haydi iyi bir anlaşma için çalışalım” cümlesi ile başlayan mektup, Erdoğan’a hitaben “Binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemezsin. Ben de Türkiye ekonomisini (Brunson’un hatırına daha önce yaptığım gibi) yok etmekten sorumlu olmak istemiyorum” tehditleriyleriyle devam ediyor.

9 Ekim’de Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna askeri operasyon başlatmaması amacıyla kaleme alınan mektupta, PKK’nın Suriye kolu YPG’nin üst düzey isimlerinde Mazlum Abdi’ye işaret edilerek “General Mazlum geçmişte vermeyeceği tavizler vermeye ve sizinle görüşmeye hazır” ifadesi yer alıyor.

Kıbrıs krizi nedeniyle dönemin ABD Başkanı Lyndon Johnson’un mektubunda bu yana Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine gönderilen en sert ve onur kırıcı mektup olarak değerlendirilen Trump’ın mektubunun kamuoyu ile paylaşılmasından sonra hükümet tarafından bir yorum yapılması bekleniyor.

Mektubun üzerinden 7 gün geçmesine rağmen söz konusu ağır mektup ne Türkiye basınında ne de hükümet kanadında dile getirilmedi. Bu durum, Türkiye’nin mektupta yer alan tehditlere cevap vermek yerine Trump’ı sakinleştirmek istediği şeklinde yorumlara neden oldu.

Mektupta şu ifadeler yer alıyor:

“Haydi iyi bir anlaşma için çalışalım. Binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemezsin. Ben de Türkiye ekonomisini (Brunson’un hatırına daha önce yaptığım gibi) yok etmekten (ki yaparım) sorumlu olmak istemiyorum.”

Senin bazı problemlerini çözmek için ciddi çalıştım. Bunu tersine dönmesine izin verme. Çok iyi bir anlaşma yapabilirsin. General Mazlum daha önce vermeyeceği tavizler vermeye ve seninle görüşmeye hazır. Sana gizli kalması koşuluyla onun mektubunun bir kopyasını da gönderiyorum

Tarih, bunu doğru ve insani bir şekilde halledersen seni iyi şekilde anacak. Eğer iyi söyler gerçekleşmezse seni şeytan gibi anacaklar. Sert adam olma. Aptal olma.

Seni sonra arayacağım. ”

TEHDİT MEKTUBUNDAN SONRA OPERASYON

ABD Başkanı tarafından Erdoğan’a yazılan mektubun tarihine dikkat çeken uzmanlar, 9 Ekim’in Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyona başladığı tarih olduğunu ifade ederek, söz konusu tehdit dolu mektubun operasyonu öne çekmiş olabileceği seklinde yorumlar yapılıyor.

Öte yandan, Suriyeli muhaliflere dayandırılan iddia da söz konusu yorumu güçlendiriyor. Buna göre Türkiye 10 Ekim’de operasyona başlayacağını Suriye Ulu Ordusuna bildirdi. Trump’ın mektubu sonrasında operasyon 1 gün öncesine alınarak mektuba cevap verilmiş oldu.

Yazılı olmasa da ABD Başkanının hakaretler tehditler ile durdurmak istediği Fırat’ın çoğuna operasyon, Türkiye tarafından bir gün öncesine alınarak dolaylı yoldan cevaplanmış olduğu yorumlarına neden oluyor. (Mugayir)

1 Comment

  1. Saat farkını göz önüne alırsak, o mektubun harekat başlamadan önce buraya ulaşması imkansız. Dolayısıyla harekat başladıktan sonra mesaj ellerine geçti. Yani harekatın öne çekilerek bir nevi cevap verildi denmesi saçmadır RTE yi koruma çabasıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.