Trabzon Uzungöl’de “nefret” saldırısı

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı turistik Uzungöl’de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı yer alan atkıyla fotoğraf çektirmek isteyenler, kalabalık bir grup tarafından saldırıya uğradı.

Irak’tan gelen 50 kişilik turist kafilesinden yer alan iki kişi, “Uzungöl” yazısı önünde Kürdistan bayrağı ile fotoğraf çektirmek istedi. Kürdistan bayrağını gören çok sayıda yerli turist ve kasaba ahalisi iki kişiyi linç etmek istedi.

Çok sayıda kişinin darbelerine maruz kalan Irak Kürdistan’ından turistler, olaya müdahale eden Jandarma kuvvetleri tarafından saldırganların elinden kurtarılarak olay yerinden uzaklaştırıldı.

Yaşananların sosyal medyaya yansımasından sonra açıklama yapma zorunda kalan Trabzon Valiliği, turistlerin gözaltına alındığını ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İlimiz Çaykara ilçesi Uzungöl mahallesinde bugün 11:00 sularında Kuzey Irak’tan bölgemize gezi amacıyla gelen 50 kişilik Irak uyruklu gruptan 9 kişi, üzerinde Kürdistan yazılı atkı ile fotoğraf çekildikleri sırada yöre halkı tarafından kendilerine tepki gösterilerek kısa süreli arbede yaşanmıştır. Olaya kolluk kuvvetlerimiz tarafından müdahale edilerek vatandaşlarımız sakinleştirilmiş ve durum kontrol altına alınmıştır. Olayla ilgili olarak Çaykara Cumhuriyet Savcılığınca 9 Irak uyruklu şahıs hakkında gözaltı işlemi yapılarak adli tahkikata başlanılmıştır.

TRABZON VALİLİĞİ NEFRETİ TOLERE EDİYOR

Trabzon’da Kürdistan bayraklı atkılarla fotoğraf çekilmek isteyenlere yönelik linç girişimine Valiliğin yaklaşımı, nefretin tolere edildiğini gösteriyor.

Valilik, saldırganları gözaltına alarak soruşturma açmak yerine linç girişimi esnasında çok sayıda kişinin hedefi olan turistlerin gözaltına alınmasını “normal” bir prosedür gibi duyurmaktan da hiçbir beis görmüyor.

TURİSTLER GÜVENDE Mİ?

Trabzon’da yabancı turistlere yönelik saldırıya güvenlik güçleri ve yetkililerin takındıkları tutum, “turistler Türkiye’de güvende mi?” sorularına neden oldu.

Esnaf ve taksicilerin turistlere yönelik fahiş fiyat politikası dışında, turistleri linç etmek isteyen saldırganların korunması ciddi endişelere neden oluyor.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.