TIT FOR TAT / Avrupa Birliği Suudi Arabistan’I terörizmin finansmanI listesine alıyor

Avrupa Komisyonu taslak metni hazırlanan “Avrupa Birliği’ne tehdit oluşturan ülkeler listesine” terörizm finansmanı ve para aklama faaliyetlerine yönelik yetersiz önlemlerden dolayı Suudi Arabistan ‘ı da almaya hazırlanıyor.

Cemal Kaşıkçı cinayetinden sonra uluslararası baskıya maruz kalan Suudi Arabistan’ın AB’nin yeni adamıyla daha da zor durumda kalacağı belirtiliyor.

Halihazırda İran, Irak, Suriye, Afganistan, Yemen ve Kuzey Kore dâhil 16 ülkenin çoğunluğu FATF(Mali Eylem Görev Gücü) kriterlerine uyumadıkları için terörizmin finansmanı listesinde bulunuyorlar.

2017 yılında eklenen yeni kriterler ile değerlendirmelerde bulunan Avrupa Komisyonu, Suudi Arabistan’ın listeye alınma kararı hâlen gizli de olsa adlarının açıklanmasını istemeyen Suudi ve AB’li kaynaklar Reuters’e atılan adımı doğruladı.

Ä°lgili resim
Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Salman ve babası Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud

Söz konusu adım, Suudi Arabistan’ın büyük dönüşüm projeleri ve bankaları  için yabancı yatırımcı çekmek için uğraştığı bir dönemde geldi.

Suudi Arabistan’ın itibar kaybı bir tarafa, listede yer almak Avrupa Birliği ile finansal ilişkileri karmaşık hale getirecek. Birlik bankaları listede yer alan ülkelerden gelen ve giden işlemleri fazladan kontrol etmekle yükümlü olacaklar.

Tasarının kabul edilmesi için 28 Avrupa Birliği ülkesinin de onaylaması gerekiyor.

Kaynak: Reuters

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.