Temel Karamollaoğlu: Köprüler için ödenen tutar 6 milyar

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri için verilen “araç geçiş garantisinin” devlete olan maliyetlerine dikkat çeken bir video paylaştı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın defalarca “devletin kasasından bir kuruş çıkmadı” diyerek övündüğü iki köprü için ödenen miktar dudak uçuklattı. Karamollaoğlu’nun paylaştığı videoda, AKP hükümeti tarafından işletmeci firmalara 6 milyar lira ödeme yapıldığına değinildi.

Haziran 2016 ile Ocak 2019 arasını kapsayan 32 ay için Osmangazi köprüsünün işletmecisine 38.9 milyon araç geçiş garantisi verildiği ancak bu süre zarfında 19.7 milyon aracın geçtiği belirtiliyor. Arada oluşan 19.2 milyon aracılık farkın kamu tarafından araç başına 35 dolar ödenerek karşılandığı ifade edildi.

Kuzey ormanlarına zarar verdiği gerekçesiyle yapımı eleştirilen Yavuz Sultan Selim köprüsünü için de 125 milyon geçiş garantisi verildiği ancak yine hedeflenen sayının altında kalarak 37.2 milyon aracın geçtiği belirtiliyor. Aradaki 82 milyonluk farkın devlet tarafından araç başına 4 dolar ödenerek karşılandığı belirtiliyor.  

Verilen garantiler nedeniyle işletmeci firmalara 32 ay için 6 milyar Türk lirası ödeme yapıldığına dikkat çekilerek, Erdoğan’ın “Kasadan tek kuruş çıkmadı” açıklamasının doğruluğu sorgulandı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.