Tarihi Notre Dame katedrali yangın nedeniyle çöktü: Cumhurbaşkanı Macron programlarını iptal etti

Fransa’nın başkenti Paris’in simge yapılarında Notre Dame katedralinde yangın çıktı. Yangın nedeniyle tarihi katedralin çöktü.

Akşam saatlerinde çıkan yangın,  kısa sürede bütün yapıya yayıldı. Katedrali ziyaret etmek için bölgede bulunan turistlerin korku dolu bakışları ve tarihi yapının alevler teslim olmasının çaresizliğiyle çığlık attıkları duyuldu.

700 yıllık tarihiyle Paris’in en bilinen yapılarından olan Notre Dame katedrali’nde uzun süredir restorasyon çalışmaları sürdürülüyordu. Yangının restorasyon çalışmalarından kaynaklandığına dair iddialar var. 

Yangın, Fransa ile beraber bütün dünyanın çoğu yerinde son dakika haberi olarak aktarılıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emannuel Macron da yangın haberinde sonra programında bulunan ulusal sesleniş konuşmasını iptal ederek yangınla ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Notre Dame Katedrali Haçlı seferleri, Napolyon gibi tarihi olay ve şahsiyetlerin yaşamlarında önemli bir yer alıyor. Haclı seferleri için Müslüman topraklarına doğru harekete geçmeden önce katedralde dualar edildiği biliniyor. Ayrıca Fransa ve Avrupa tarihinin önemli isimlerinden Napolyon da 1804 yılında imparatorluk tacınn Notre Dame katedralinde kusanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.