Suudi Arabistan’dan kaçan kadın yardım talep ediyor

Suudi Arabistan’dan kaçarak Tayland’a ulaşan Rahaf Mohammed, karşılaştığı engeller nedeniyle geri gönderilmemek için uluslararası camiadan yardım talep etti.

Kuveyt üzerinden Tayland’a kaçan Rahaf, Suudi Arabistan’a sınırdışı edilmesi halinde hayatının tehlikede olduğunu belirterek sığınma talebinde bulundu.

Suudi Arabistan pasaportu iptal edildiği için istediği ülkeye seyahat edemeyen kadın, Tayland’a Kuveyt üzerinden yolculuk ettiği için Kuveyt’e  sınırdışı edilmekten korktuğunu belirtti. Kuveyt ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri hatırlatan Rahaf, olası sınırdışı edilme durumunda Suudi Arabistan’a iade edileceğini söylüyor.

Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, Suudi Arabistan’ın Bangkok büyükelçiliğinden görevlilerin kendisine ”ya isteyerek gelirsin ya da seni kaçırırız” dediğini iddia etti.

Dinini değiştirdiğini de açıklayan Rahaf, twitter hesabından İngiltere, ABD, Kanada ve Avustralya’dan koruma talep ettiğini yazdı.

MBS’nin birinci veliaht olarak seçilmesinden sonra Suudi Arabistan hükumeti ülkeden kaçanları geri getirmek için yoğun çaba hacıyor. Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğunda öldürülen Cemal Kaşıkçı, Suudilerin kararlılığının korkutucu bir göstergesi olarak duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.