Suudi Arabistan, İsrail’i 2006 yılında Lübnan’da Hizbullah’a karşı destekledi

İsrailli bir televizyon kanalı, Suudi Arabistan’ın İsrail’i 2006 yılında Lübnan’da Hizbullah’a karşı savaşında desteklediğini idda etti.

İsrailli Channel 13 kanalı ”Körfezin Sırları” haber dizisinin üçüncü serisinde Suudi Arabistan ve İsrail arasındaki gizli ilişkileri mercek altına aldı. Üst düzey bir İsrailli yetkiliden alıntı yapılan programda, Riyad yönetiminin Tel Aviv’e gönderdiği bir mektupta İsrail’in bütün gücüyle Hizbullah hedeflerine saldırması gerektiğini yazdığını idda etti.

2006 israel lebanon war ile ilgili görsel sonucu
2006 Lübnan savaşı esnasında kullanılan ÇNRA

Kanalın muhabirlerinden Barak Ravid savaşın sonucunun ”Riyad’da büyük bir hayal kırıklığı yarattığını” söyledi.


Suudi istihbaratının eski başkanı Turki Al-Faisal ile Londra’da yapılan röportajın da yer aldığı programda Al-Faisal, İsrail’in 2002 yılında ortaya konan Arap Barış İnisiyatifini kabul etmesi gerektiğini belirtti. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Filistin sorununa bir çözüm getirilmeden Suudi Arabistan ile ilişki kurmak istemesini eleştiren Al-Faisal, Suudi Arabistan’ın bu yaklaşımı reddettiğini vurguladı.

Ayrıca, Al-Faisal bir İsrail kanalına röportaj vermesinin Suudi yetkililerin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini de kaydetti.

İsrailli gazeteci Ravid’e göre İsrail-Suud ilişkisi 2003 yılında Ariel Sharon’un Mossad şefi Mair Dagan’la Körfez ülkeleriyle ilişkilere yönelik gerçekleştirdiği bir takım görüşmeden sonra başladı.

Ravid, Sharon-Dagan görüşmesini Körfez ülkeleri özellikle de Suudi Arabistan’la gerçekletirilen geniş kapsamlı gizli diplomatik operasyonun başlangıcı olarak görüyor.

Programda, İsrail’in 2009 ve 2012 yıllarında İran’ın nükleer tesislerine saldırı düzenlemek için arayışta olduğu dönemde Suudilerle iletişimin arttığını ve bu durumun ABD istihbaratı tarafından gözlemlendiği belirtildi.

Channel 13’un kaynakları, Suud-İsrail ilişkilerinin çok sayıda krizin gölgesinde geliştiğini, özellikle İsrail’in Riyad tarafından İran’a karşı blok oluşturulması karşılığında Filistin meselesinde düzelme önerisini reddetmesiyle ilişkilerin bitme noktasına geldiği ancak Muhammed bin Salman’ın(MBS) krizi bitirdiğini iddia ettiler.

saudi israeli relations ile ilgili görsel sonucu
Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Salman(MBS)

Kaynaklar, Muhammed bin Salman’ın (MBS) veliaht prense olduğu 2016 yılından bu yana İsraille ilişkileri geliştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmadığını belirttiler.
Ravid programı, MBS’nin İsrail’le ilişkileri geliştirmesinin Filistin meselesindeki tavrına yönelik protestolar ve gazeteci Cemal Kaşıkçı suikastı sonrası karşılaştığı tepkiler nedeniyle yavaşladığı sonucuna vararak sonlandırdı.

İsrailli yetkililer MBS’nin karşılaştığı sorunları atlatmasını umuyorlar. ”Çünkü 9 Nisan’da İsrail’deki seçimleri kim kazanırsa kazansın MBS ile çalışmak isteyeceklerdir.”

MEM

Enes Kahrıman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.