Suudi Arabistan Hac ibadetini siyasete alet ediyor

Dünya genelinde milyarlarca Müslümanın hayalini süsleyen Hac ibadeti, ev sahibi ülke tarafından siyasete alet edilmeye devam ediliyor.

Müslümanlar açısından kutsal sayılan pek çok mekana ev sahipliği yapan ve söz sahibi de olan Suudi Arabistan, Hac ibadetini bir “cezalandırma ve ödüllendirme” aracı olarak kullanıyor.

Son olarak Suudi Arabistan makamları tarafından alınan  bir karar, tartışma konusu olan durumu yeniden gözler önüne serdi. Kuzey Afrika ülkesi Libya’daki iç savaşa taraf olan Suudi Arabistan, destek verdiği tarafa 1750 kişilik hac kontenjanı ayırdı.

Libya kaynaklarına göre Suudi Arabistan tarafından atılan adım, Haftar saflarında savaşırken hayatını kaybeden savaşçıların anısını yaşatmak amacını taşıyor.

Halife Haftar yönetimindeki LNA’ya maddi ve askeri destek veren Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ile birlikte söz konusu şahıs ve silahlı grubunun en büyük destekcisi olarak kabul ediliyor.

Önceki yıllarda da Katar ve İran’dan gelecek Hac adayları için ciddi kısıtlamalar getiren Suudi Arabistan’ın tavrı, eleştiri konusu olarak kalmaya devam ediyor.

SUUDİ ARABİSTAN’A KARŞI EYLEM ARAYIŞI

Türkiye ve dünyada bazı İslâmî gruplar, Suudi Arabistan’ın özellikle Orta Doğu ülkelerinde radikal gruplara desteğini gerekçe göstererek hac ibadetlerinin yapılmaması fikrini destekliyorlar.

Milyonlarca Müslümanın Hac dönemi ve yıl boyunca ziyaretlerinden milyarlarca dolar gelir elde eden Suud hanedanı, tutum ve davranışlarını makul seviyelere indirmedigi müddetçe de bu tür protesto çağrıları yükselmeye devam edecek.

Hac ibadetini Suudi Arabistan’ın bir siyaset aracı olarak kullanmasının önüne geçmek için söz konusu kutsal bölgelerde Müslüman ülkelerden oluşan ortak bir kuvvetinin kontrol etmesi fikri de hala destekçi bulabiliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.