Suudi Arabistan: Aramco’ya yapılan saldırıda İran silahları kullanıldı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Aramco tesislerine yönelik saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “saldırıda İran silahları kullanıldı” ifadesine yer verdi.

Abqaiq’deki Suudi petrol şirketi Aramco’ya ait 2 tesisin vurulmasi neticesinde ülkenin petrol üretiminin yüzde 50lik kısmının durduğu kaydedilen açıklamada, saldırıyla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

İran menşeli silahların daha önce de Krallık topraklarına yapılan saldırılarda kullanıldığına dikkat çeken Bakanlık, saldırının yapıldığı yerin belirlenmesi için araştırmanın sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada, küresel barış ve huzuru tehdit eden saldırının şiddetli bir şekilde kınandığı ifade edilirken, saldırının hedefinin küresel enerji sevkiyatı olduğuna dikkat çekildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, saldırı alanındaki son durumu ve soruşturmaya katılmaları için Birleşmiş Milletler ve uzmanları sorumluluk almaya davet etti.

Ayrıca, Krallık’ın saldırıya cevap olarak her tur tedbiri almaya hakkı olduğu belirtilerek, gerekli adımların soruşturma neticesinde atılacağı belirtildi. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.