Susurluk 2019: Burhan Kuzu’nun tanıdığı uyuşturucu baronu Zindaşti emir verdi, kırmızı bültenle aranan İlhan Ünğan Bağdat Caddesinde öldürüldü

İstanbul Kadıköy’de İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’nin kızı ve şoförünün öldürülmesi olayına ilişkin davada azmettirici olarak aranan firari İlhan Ünğan, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü. Cinayetin perde arkasını anlatan Gazeteci Timur Soykan, yaşananları “Türkiye için yeni bir Susurluk’tur. Devlet, mafya, siyaset üçgeninde büyük bir skandaldır” diye yorumladı.

BAĞDAT CADDESİ’NDE GÜPEGÜNDÜZ CİNAYET

DHA’nın haberine göre pazar günü 16.30 sıralarında Ünğan eşi ve oğluyla birlikte kafeden çıkıp otomobiline yöneldiği sırada silahlı saldırıya uğradı. Ünğan olay yerinde hayatını kaybetti. Yabancı plakalı bir otomobilden silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin geldikleri araçla kaçtığı belirtildi.

Polis, çevrede güvenlik önlemi alırken olay yeri inceleme ekipleri delil incelemesi yaptı. İncelemede Ünğan’ın kafasına isabet eden iki kurşunla öldüğü anlaşıldı. Olay yeri incelemesinin ardından Ünğan’ın cesedi Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

Bölgeye gelen ve Ünğan’ın yakını olduklarını beyan eden 3 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Bu kişilerin üzerindeki 2 tabancaya el konuldu.

FİRARİ OLARAK ARANIYORDU

Büyükçekmece’de 2014 yılında Ergenekon Davası’nın gizli tanığı İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti kızı Arzu Sharifi Zindashti ve şoförü Devrim Öztunç’un cip ile ışıklarda durdukları sırada çapraz ateşe tutularak öldürülmesine ilişkin davada firari sanık İlhan Ünğan’ın da aralarında bulunduğu 10 sanık yargılanıyordu. İddianamede, tutuklu Orhan Ünğan, kardeşi firari sanık İlhan Ünğan’ın “Tasarlayarak 2 kişiyi öldürme suçuna azmettirmek suçundan 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyordu.

BURHAN KUZU’NUN FOTOĞRAFLARI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Zindaşti’yi tahliye ettirdiği iddia edilen eski AKP Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun “Asla tanımam” dediği Zindaşti’yle aynı masada yemek yerken çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

GAZETECİ SOYKAN: TÜRKİYE İÇİN YENİ BİR SUSURLUK’TUR

Gazeteci Timur Soykan, Ünğan cinayetine ilişkin Twitter hesabından paylaşımlar yaptı. Soykan, “Bu cinayet, Türkiye için yeni bir Susurluk’tur. Devlet, mafya, siyaset üçgeninde büyük bir skandaldır” dedi.

1- Dün başka bir ülkede olsa yer yerinden oynayacak bir cinayet, Kadıköy Bağdat Caddesi’nde işlendi. Ama Muz Cumhuriyeti Türkiye’de 3. sayfalık bir haber kadar yer buldu. Oysa bu cinayet; Türkiye için yeni bir Susurluk’tur. Devlet, mafya, siyaset üçgeninde büyük bir skandaldır.

2- Kadıköy’de öldürülen kişi İlhan Ünğan. Cinayetin İran asıllı uyuşturucu baronu Zindaşti’nin intikamı olduğuna kimsenin şüphesi yok. İlhan Ünğan, 2014’te Zindaşti’nin kızı ve şoförünün öldüğü Büyükçekmece’deki suikastın azmettiricisi olarak kırmızı bülten ile aranıyordu.

3- Gıyabında yargılandığı davada iki kez müebbet hapsi isteniyordu. Buna rağmen İlhan Ünğan, Bağdat Caddesi’nde bir kafede oğlu ve eşi ile kahvaltı yapacak kadar rahattı. Her köşe başında polisin kimlik kontrolü yaptığı bu günlerde bu rahatlığı ona kimler sağlıyordu?

4- Diğer bir soru ise; İlhan Ünğan kafeden çıkıp tam aracına bineceği sırada yabancı plakalı bir araç ile yaklaşıp kafasından iki kurşunla vuran profesyonel tetikçilerin rahatlığı.

5- İlhan Ünğan’ın yerini kimden öğrendiler ve İstanbul’un en işlek caddesinde suikast düzenleyip nasıl ortadan kayboldular? Onlara bu güç ve cüreti veren karanlıkta kimler var? Tüm bunları anlamak için olayın geçmişine bakmak gerekiyor.

6- İddiaya göre; olaylar zinciri Haziran 2014’te Zindaşti’nin kendisi gibi İran asıllı ve uyuşturucu baronu Çetin Koç’un bir sevkiyatını ihbar etmesiyle başladı. Yunanistan’daki bir gemi ve depoda 2.1 ton uyuşturucu yakalandı.

7 – Çetin Koç, İstanbul’da bir mafyayı yöneten Orhan ve İlhan Ünğan kardeşlere Zindaşti’yi öldürmeleri için 5 milyon dolar verdi. 26 Eylül 2014’te Büyükçekmece’deki trafik ışıklarında duran Zindaşti’nin lüks cipini iki kişi taradı. Zindaşti’nin kızı ve şoförü öldü.

8 – Habertürk’ten Mustafa Şekeroğlu’nun haberinden sonrasıyla ilgili çok çarpıcı bilgiler öğrendik. Suikasttan 3 ay sonra tetikçiler Hacı Osman Sezen ve Turgay Akar’ın cesetleri Küçükçekmece’de bulundu.

9 – İki gün sonra ise Hollanda’da uyuşturucu ticaretinin kilit ismi Aliekber Aygün aracıyla trafik ışıklarında beklerken öldürüldü. 2015’te Orhan Ünğan Hollanda’da yakalanıp Türkiye’ye iade edildi. Kardeşi İlhan Ünğan ise Kırmızı Bülten ile aranıyordu.

10- Çetin Koç, 4 Mayıs 2016’da Dubai’de yüksek güvenlikli, sadece özel kartlarla girilen bir sitede susturucu takılmış silah ile kafasından vurularak öldürüldü. Tetikçi Kolombiya asıllı Kanada vatandaşıydı. Cinayet günü Kanada’dan gelmiş ve aynı gün uçakla geri dönmüştü.

11 – Dubai polisi Türk emniyetine şu bilgiyi verdi; tetikçinin sitede kullandığı kartlar bir yıl önce Türkiye’den gönderilen parayla tutulan bir eve ait. Türkiye, Kanada’dan bilgi istedi. Tetikçi Garcia Aravela’nın cesedi, suikastan bir hafta sonra ormanda bulunmuştu.

12 – Zindaşti’nin kızı ve şoförünün öldürülmesiyle ilgili davada Ünğanların avukatı Kudbettin Kaya, 20 Ekim 2017’deki duruşmada “Sonraki oturuma gelemeyebilirim. öldürülme riskim var” dedi. 11 gün sonra Yeşilköy’de, lokantada ailesi ile yemek yerken Uziyle vurulup öldürüldü

13- Ergenekon Davaları sürecinde Zekeriya Öz’ün gizli tanığı olarak serbest kalan Zindaşti 19 Nisan 2018’de 2’si polis 5 adamı ile birlikte tutuklandı. Uyuşturucu, cinayetler gibi onlarca suçlama varken 6 ay sonra Zindaşti ile 3 adamı tahliye edildi.

14-Savcılık itiraz edip 3 saat sonra yakalama kararı çıktı. Ancak Zindaşti ve adamları kayıplara karışmıştı. Tahliye kararını veren hakim hakkında soruşturma başlatıldı.

15- Hakim, AKP’li eski milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’yu tarif ederek “Sürekli aradı ve bu şahsın mutlaka tahliye edilmesi gerektiği yönünde telkinde, baskıda bulundu ve devletin bu konuda böyle bir duyarlılığı olduğunu belirtti” dedi.

16- Zindaşti’yi hiç görmediğini, tanımadığını söyleyen Burhan Kuzu’nun, bir yemekte Zindaşti ile çekilmiş fotoğrafını Cumhuriyet Gazetesi’nden Zehra Özdilek ortaya çıkarmıştı. Burhan Kuzu, Zindaşti ile vatandaşlık işlerine yardım için buluştuğunu itiraf etmişti.

17- Sonuçta Bağdat Caddesi’nde kurşunlar sıkıldı, bir kişi öldü. Tetikçiler kaçtı. İlhan Ünğan’ın kırmızı bültenle aranırken bu denli rahat olmasını kimler sağladı? Tetikçiler nasıl kaçmayı başardı? Zindaşti’nin serbest bırakılmasını ve yakalanmamasını sağlayan kimler?

18 – Uyuşturucu çarkından, cinayetinden beslenenler kimler ve bu yeni Susurluk Skandalı’nın gizli isimleri ortaya dökülecek mi? Ama en önemlisi Türkiye nasıl bu hale geldi? (Evrensel)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.