Suriyeli muhaliflerden İdlib ve Hama’da “Kaser Hadem” operasyonu

Suriye’nin kuzeyinde yer alan muhalifler, Suriye ordusuna karşı Kaser Hadem (Kemik Kırma) adı verilen operasyonu başlattı

Hama ve İdlib’e yönelik Suriye ordusunun operasyon başlatmasından bir ay sonra karşı operasyon başlatan muhalifler, şu ana kadar 5 yerleşim yerini(al-Jubayn, Tel Malah, al-Hamamiyat, Kermaz ve KafrHud) ele geçirmeyi başardılar. Kaser Kadem operasyonuna Türkiye destekli Ulusal Ordu ve pek çok muhalif örgüt katılıyor.

Muhalifler, bazı kaynaklara göre 2016 yılından bu yana ilk defa bir ay içerisinde 40’tan fazla ATGM kullandıkları belirtiliyor. Tank ve Türkiye tarafindan sağlanan zırhlı araçla ve topçu sistemlerinin de kullanıldığı Kaser Hadem operasyonu, Suriye ordusunda ani bir şoka neden oldu.

Ayrıca, Kaser Hadem operasyonu içerisinde yer aldığı henüz dogrulanmasa da cihatci HTŞ’nin de Suriye ordusuna yönelik saldırılarını artırdığı kaydediliyor.

Suriye ordusu, Rusya’nın hava desteğiyle geçtiğimiz günlerde ele geçirdiği kasaba ve köyleri savunmaya çalışıyor. Ancak Suriye iç savaşını takip eden uzmanlar, Suriye ordusu ve muttefiklerinin şu ana kadar başarılı olamadıklarını ifade ediyorlar.

Hama ve İdlib’de devam eden şiddetli çatışmalar şu ana kadar 500’den fazla kişinin ölümüne ve binlerce yaralıya neden oldu. Suriye ordusu ve Rusya’nın sivil yerleşim alanları ve sağlık, eğitim kurumlarını hedef almasından dolayı 100 binden fazla sivilin de evlerini terk etmek zorunda kaldıkları ifade ediliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.