Suriye’de öldüğü açıklanan ABD askerinin TSK ateşiyle öldüğü iddia ediliyor

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) ordusunda görev yapan Birinci Sınıf er Michael A. Thomason’ın Suriye’de hayatını kaybetmesi, ölüm nedeniyle ilgili tartışmalara neden oluyor. Thomason’ın TSK ateşiyle hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

ABD Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Thomason’ın YPG kontrolündeki Kobani kasabasında, çatışmadan kaynaklanmayan bir olay nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Ancak Bakanlığın açıklaması, başta askerin ailesi olmak üzere çok sayıda kişi tarafından şüpheyle karşılandı.

Thomason’ın ailesi, Bakanlığın açıklamasını yalanlar şekilde, oğullarının vücudunda kurşun yaraları olduğunu dile getirdiler. Ayrıca, Thomason’ın öldüğü açıklanan saatte devriye görevinde olması gerektiği bilgisini paylaşıyorlar.

TSK’nın son dönemde bölgede bulunan YPG hedeflerine yönelik saldırılarını hatırlatan bazı gazeteciler, Bakanlık ve ailenin açıklanmasının birçok yanıtsız soruya neden olduğu görüşündüler. Eski Vice News muhabiri Jack Hanrahan, farklı açıklamaların “garip” olduğunu dile getirerek, TSK’ye yakın sosyal medya hesaplarının olay günü “TSK’nın bir YPG aracını havaya uçurdu” paylaşımalarını göstererek “kaza ya da bilerek bir saldırı olduğu yönünde iddialar var” yorumunda bulundu.

ABD ordusu YPG ile koordineli bir şekilde Suriye’nin kuzeyinde hareket ettiği biliniyor. Hatta bazı ABD’li askerlerin YPG üniforması ve amblemlerini kullandıkları da basına yansımıştı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.