Suriye rejimi TSK üssünü kuşattı: AKP’den yorum yok

Suriye rejim birlikleri ve Rusya tarafından İdlib’e yönelik başlatılan operasyon binlerce kişiyi evsiz bırakırken, bölgede ateşkes sağlamak için bulunan TSK gözlem noktalarını da kuşatma riski ile karşı karşıya.

Son olarak Surman’da yer alan TSK gözlem noktasının 3 tarafı Suriye rejim milisleri tarafından kuşatılmış durumda. Gün içerisinde tamamen kuşatma altına alınacağı ifade ediliyor.

Suriye rejiminin Idlib’e yönelik saldırılarına karşı oluşturulan gözlem noktaları, Türkiye ve TSK açısında büyük bir hezimeti itibar kaybının kaynağı olmuş durumda.

Suriye rejim güçleri ve Rusya’nın saldırılarını durdurmak bir yana, zaman zaman söz konusu noktalar direkt ateş altına alınıyor.

Geçtiğimiz aylarda da TSK’nın Morek’teki gözlem noktası kuşatılmış. Suriye rejim milisleri askeri üssün önünde “meydan okurcasına” selfie fotoğraflar çekerek sosyal medyada çekmişlerdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Putin ile arasında farklı bir ilişki olduğunu sık sık dile getiren ve karşılıklı görüşmeler sonucu sorunları halletmek istediklerini ifade etmişti.

Erdoğan ile Putin arasında gerçekleşen toplantılar, Suriye rejimi ile Rusya’nın kontrol alanlarını genisletmeleri ile sonuçlanıyor.

Erdoğan ile Putin’in anlaşmaları sonucu oluşturulan TSK gözlem noktalarından biri Suriye rejimi ve Rusya tarafından kuşatma altına alınırken, Erdoğan, Türk Donanmasını yeni tip denizaltilarinidan Piri Reis’i havuza çekme töreninde konuşma yapıyor.

YENI MÜLTECİ DALGASI YOLDA

Suriye rejimi ile Rusya’nın İdlib’e hareketi sonrasından milyonlarca multecinin Türkiye’ye sığınabilecegi ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.