Suriye ordusuna ait konvoya Menbiç’te hava saldırısı yapıldığı iddia ediliyor

Suriye rejimine bağlı askeri konvoyun kimliği belirsiz savaş uçakları tarafından vurulduğu iddia ediliyor.

Rejime yakın sosyal medya hesaplarının da aralarında olduğu çok sayıda kaynak, Menbiç’te YPG ile varılan anlaşma sonrası şehre giren konvoyun, Rus askerlerinin bulunduğu bir askeri üsse yakın noktada savaş uçakları tarafından vurulduğu ve konvoyun tamamen yok edildiğini iddia ediyorlar.

Rejim kaynakları saldırıyı Türkiye’nin gerçekleştirdiğini iddia ederlerken, Türkiye tarafından şu ana kadar herhangi bir yalanlamak ya da doğrulama açıklaması yapılmadı.

Hava saldırısı sonucu yüzlerce Suriye rejim askerinin ve milisinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Saldırının Türkiye ile Rusya ve Suriye arasında bir dizi sert açıklamadan sonra gerçekleşmiş olması, birinci şüpheli olarak Türkiye’nin gösterilmesine neden oluyor.

TÜRK KAYNAKLAR DOĞRULUYOR

Söz konusu saldırının Türk savaş uçakları tarafından yapıldığını doğrulayan Türkiye kaynakları, Rejim güçlerine mesaj verilmek istendiğini belirtiyorlar.

IŞİD DOGRULADI ÜCADELE KOALİSYONU DA DOGRU

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Sky News Arabia kanalı, Uluslararası Koalisyon kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Suriye rejim konvoyuna yönelik söz konusu saldırıyı doğruladı. Ancak, saldırının hangi ulelke tarafından yapıldığına dair herhangi bi açıklama yapılmadı.

Koalisyon, saldırıyı kimliği belirsiz uçakları tarafından yapıldığını ifade ediyor.

CEPHE HATTINA TAKVİYE YAPAN KONVOY VURULDU

TSK ve Suriye Ulusal Ordusu ile YPG/ SDG arasındaki cephe hattına ulaşmak isterken vurulan konvoyun, Menbiç’in kuzey batısında yer alan Asaliyah/ Balli köyleri yakınlarında hedef olduğu kaydediliyor.

Ayrıntılar gelecek…

(Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.