Suriye ordusu Hama ve İdlib’e operasyon düzenliyor: Çok sayıda sivil hayatını kaybetti

Suriye ordusuna bağlı birlikler Hama ve İdlib vilayetlerine yönelik operasyon düzenliyor. Suriye ordusunun bombardımanı neticesinde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yüz binden fazla sivilin evlerini terk ettiği bildiriliyor.

Suriye ordusu, Türkiye, Rusya ve İran arasında Astana zirvesi esnasında oluşturulan “Gerginliği Azaltma Bölgeleri” dahil çok sayıda alana operasyon düzenliyor. Türkiye sınırına yakın Hama’nın kuzeyi ve İdlib’de bulunan Cihatçı ve muhaliflere yönelik operasyon esnasında yüz binlerce sivilin evlerini terk ederek Türkiye sınırına doğru hareket ettikleri kaydediliyor.

Son olarak Hama vilayeti sınırları içerisinde yer alan Kafr Nabudah’ı ele geçiren Suriye birliklerinin sivil halkı öldürmekle tehdit ettiği görüntüler ortaya çıktı. Şiddetli çatışmalar sonrası Kafr Nabudah’a giren birlikler, yoğun bombardıman neticesinde yerle bir edilmiş binaların enkazının önünde kameraya “Sizin için bu sefer yeşil otobüsler de olmayacak. Hepinizi evlerinizin enkazına gömeceğiz” diyen askeri kamuflajlı kişiler, sivillere yönelik saldırılar konusunda endişelere neden oldu.

10 bin civarında kişinin yaşadığı Kafr Nabudah’a yönelik yoğun bombardıman, geride 70’ten fazla ölü ve yüzlerce yaralı bıraktı. Sosyal medyaya yansıyan bombardıman görüntülerinde, Suriye ordusu ve bağlı milislerin hedef gözetmeksizin kasabaya topçu atışı yaptığı görülüyor.

Suriye ordusunun başlattığı operasyona Rusya da hem paralı askerler hem de savaş uçaklarıyla destek veriyor. Savaş uçaklarırının sivil kayıplara neden olduğu bildiriliyor. Rusya ve Suriye hava kuvvetleri daha önceki operasyonlarda sivil yerleşim alanlarını hedef aldıkları ve kayıplara neden oldukları gerekçesiyle uluslararası toplumun tepkisinin hedefi olmuşlardı.

CİHATÇI HTŞ’DEN BOMBALI SALDIRI

Suriye’nin Hama ve İdlib vilayetlerinde Türkiye destekli muhaliflere yönelik saldırılarıyla gündeme gelen cihatçı Hayat Tahrir-i Şam örgütü, Suriye ordu birlikleri ve milislerinin saldırılarına karşı savunma hatları oluşturmaya çalışıyor.

Kafr Nabudah kasabasından gün içinde devam eden şiddetli çatışmalar esnasında Suriye birliklerine iki bombalı araç saldırısı düzenleyen HTŞ, grad roketleri dahil kendi imalatı toplarla hedefleri ateş altına almaya çalışıyor.

Gün içinde HTŞ’nin düzenlediği karşı saldırıda 30’dan fazla Suriye askerinin hayatını kaybettiği iddia edilmişti.

Akşam saatlerinde ise HTŞ’nın Asya ve Kafkas kökenlilerin ağırlıkta olduğu özel birliklerinin cephe hattına ulaştıklarına dair görüntüler sosyal medyaya yansıdı.

HTŞ, Suriye birliklerinin ilerlemeye başladığı çatışma bölgesine geçtiğimiz aylarda muhaliflerden ele geçirdiği zırhlı araçlar dahil olmak üzere tank ve silah monteli pikapları sevk ediyor.

TÜRKİYE DESTEKLİ ULUSAL ORDU GRAD ROKETLERİNİ KULLANIYOR

Türkiye’nin desteklediği çok sayıda muhalif grubun çatı örgütü Ulusal Ordu, Suriye ordusunun Hama ve İdlib’de daha fazla ilerlemelerini engellemek için Grad roketleriyle saldırılar düzenliyor.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Ulusal ordunun yoğun biçimde topçu sistemleri kullandığı görülüyor.

Geçtiğimiz aylarda HTŞ ile yaşanan çatışmalar nedeniyle hiç kaybeden Ulusal ordu içindeki örgütler, Türkiye’nin mühimmat, teçhizat ve eğitim desteğiyle toparlanmaya çalışıyordu. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.